Northview Cougars Post Win On Senior Night 89-64 Over Headland While Dalevile Falls Against Rehobeth 59-58 On The Road

By  | 

Alabama Prep Scores
Friday's Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Alabama Christian Academy 73, Catholic-Montgomery 72
Anniston 62, Parker 47
Appalachian 60, Addison 43
Auburn 60, Loachapoka 46
B.B. Comer 80, Fayetteville 48
Baker 71, Williamson 47
Belgreen 62, Red Bay 31
Bibb County 43, Brookwood 31
Bob Jones 55, Decatur 39
Brantley 67, Luverne 64
Brewer 58, Danville 32
Carver-Montgomery 70, Lee-Montgomery 61
Cedar Bluff 43, Spring Garden 37
Central-Phenix City 86, Opelika 41
Cleveland 85, Hayden 52
Cordova 55, Phillips-Bear Creek 50
Covenant Christian 59, Colbert Heights 46
Curry 55, Brilliant 20
Deshler 56, Lauderdale County 51
Dothan 66, Ashford 49
Elba 58, Straughn 56, OT
Florence 65, Colbert County 47
Foley 52, Robertsdale 47
Geneva 66, Geneva County 28
Greenville 63, Calhoun 53
Guntersville 56, Arab 50
Haleyville 58, Central-Florence 55
Hazel Green 60, Grissom 58
Holtville 68, Isabella 46
Homewood 41, Vestavia Hills 33
Houston Academy 46, Goshen 34
Hubbertville 39, Lynn 36
Locust Fork 79, Brindlee Mountain 67
Madison Academy 74, Madison County 59
Maplesville 62, Verbena 56
McGill-Toolen 62, St. Paul's 53
Monroe County 71, J.F. Shields 36
Mountain Brook 61, Ramsay 59
Murphy 67, Davidson 35
Northview 89, Headland 64
Oakman 98, Berry 94
Ohatchee 73, Jacksonville Christian 57
Opp 77, Andalusia 63
Oxford 73, Jacksonville 68
Pike County 61, Cottonwood 35
Pleasant Home 80, Highland Home 34
Prattville 53, Autaugaville 50
Reeltown 75, Beulah 50
Rehobeth 59, Daleville 58
Russell County 80, Lanett 78
Saint Luke's Episcopal 49, Samson 27
Saks 65, Woodland 40
Sand Rock 58, Asbury 46
Section 59, North Sand Mountain 52
Sheffield 60, Mars Hill Bible 56
Sidney Lanier 55, Jeff Davis 51, OT
Slocomb 64, Houston County 48
Southside-Gadsden 36, Glencoe 31
Southside-Selma 70, Central-Hayneville 56
Spain Park 76, Hoover 70
St. James 57, Trinity Presbyterian 47
Susan Moore 61, West End-Walnut Grove 59
Tharptown 66, Russellville 64
Theodore 69, Daphne 56
Thomasville 57, Jackson 51
Valley 76, Smiths Station 67
W.S. Neal 59, T.R. Miller 38
Walker 71, Hanceville 43
Waterloo 64, Hubbard 60
Westbrook Christian 56, Sardis 37
Woodville 61, Lindsay Lane Christian Academy 48
Zion Chapel 45, Florala 37
AISA Class A Region 1
Semifinal
Lakeside School 60, Abbeville Christian Academy 40
AISA Class A Region 2
Sparta Academy 64, Lowndes Academy 29
AISA Class AA Region 1
Semifinal
Edgewood Academy 89, Northside Methodist 47
Macon-East 62, East Memorial Christian Academy 43
AISA Class AAA Region 1
Semifinal
Lee-Scott Academy 55, Tuscaloosa Academy 47
AISA Class AAA Region 2
Semifinal
Hooper Academy 60, Pike Liberal Arts 47
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Keith vs. Francis Marion, ccd.
GIRLS BASKETBALL
Addison 32, Appalachian 26
Arab 57, Guntersville 33
Athens 38, Muscle Shoals 37
Auburn 64, Loachapoka 41
B. T. Washington Magnet 51, Loveless 28
Baker 76, Williamson 44
Bay St. Louis, Miss. 68, Faith Academy 63
Berry 68, Oakman 55
Brewer 44, Danville 35
Brookwood 35, Bibb County 31
Calhoun 71, Greenville 51
Catholic-Montgomery 53, Alabama Christian Academy 40
Central-Hayneville 59, Southside-Selma 49
Central-Phenix City 54, Opelika 45
Cleburne County 50, Alexandria 37
Colbert Heights 60, Covenant Christian 24
Cordova 74, Phillips-Bear Creek 67
Crossville 54, Geraldine 41
Curry 65, Brilliant 32
Daleville 61, Rehobeth 35
Deshler 59, Lauderdale County 53
Eufaula 49, Barbour County 33
Fayetteville 52, B.B. Comer 37
Florence 52, Colbert County 48
Fyffe 71, Plainview 63
G.W. Long 54, Wicksburg 51
Geneva County 56, Geneva 24
Hazel Green 63, Grissom 26
Hillcrest 47, Northridge 25
Homewood 66, Vestavia Hills 44
Houston Academy 42, Goshen 36
Hubbard 76, Waterloo 23
Ider 46, Valley Head 32
Isabella 55, Holtville 15
Jacksonville Christian 46, Ohatchee 37
John Carroll Catholic 76, Birmingham Holy Family 10
LaFayette 57, Dadeville 38
Luverne 36, Brantley 27
Lynn 35, Hubbertville 29
Madison Academy 59, Madison County 50
Mars Hill Bible 60, Sheffield 30
Oxford 54, Jacksonville 47
Pell City 60, Springville 38
Pike County 43, Cottonwood 28
Pleasant Grove 49, Hueytown 41
Pleasant Home 63, Highland Home 19
Pleasant Valley 51, Ashville 42
Prattville 59, Autaugaville 55
Red Bay 50, Belgreen 27
Robertsdale 42, Foley 39
Russellville 53, Tharptown 41
Saks 64, Woodland 22
Samson 67, Saint Luke's Episcopal 37
Sand Rock 78, Asbury 27
Scottsboro 59, North Jackson 36
Slocomb 44, Houston County 33
Smiths Station 62, Valley 51
Spring Garden 52, Cedar Bluff 33
St. James 53, Trinity Presbyterian 30
Straughn 63, Elba 32
T.R. Miller 35, W.S. Neal 25
UMS-Wright 42, Citronelle 29
Walker 58, Hanceville 42
West Morgan 70, East Lawrence 38
Wilson 52, Brooks 33
Woodlawn 43, Fairfield 39
Zion Chapel 45, Florala 37
AISA Class AA Region 1
Semifinal
Macon-East 58, Edgewood Academy 21
AISA Class AAA Region 1
Semifinal
Lee-Scott Academy 44, Coosa Valley Academy 28
AISA Class AAA Region 2
Semifinal
Escambia Academy 40, Pike Liberal Arts 38
AP-WF-01-30-16 0557GMT



 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station. powered by Disqus