WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

AHSAA Releases First Round Baseball Playoff Pairings

(All times are CDT.)

Class 1A
South
Southeastern at Fayetteville, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 11 a.m., if needed)
Shades Mountain Christian at Appalachian, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
McKenzie at St. Luke’s, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 11 a.m., if needed)
Fruitdale at J.U. Blacksher, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 10 a.m., if needed)
Wadley at Billingsley, Fri., 4 and 6 p.m.; (Sat., noon, if needed)
Maplesville at Verbena, Fri., 1 and 3:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Geneva County at Florala, Fri., 4 and 6 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Red Level at Brantley, Fri., 4 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
North
Shoals Christian at Hackleburg, Fri., at Hamilton HS, 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Tharptown at Athens Bible, 1:30 and 3:45 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Marion County at South Lamar, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Berry at Sumiton Christian, Fri., 12:30 and 3 p.m.; (Sat., noon if needed)
Donoho at Addison, Fri., 4 and 6 p.m.; (Sat., 4 p.m. if needed)
Decatur Heritage at Ragland, Fri., 4 and 6 p.m.; (Sat., noon if needed)
Skyline at Cedar Bluff, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 10 a.m. if needed)
Spring Garden at Woodville, Fri., 1 and 3 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 2A
South
Montgomery Academy at Hale County, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 11 a.m. if needed)
Francis Marion at Prattville Christian, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Millry at Flomaton, 4 and 6 p.m.; (Sat., noon if needed)
Mobile Christian at Sweet Water, Fri., 4 and 6 p.m.; (Sat., noon if needed)
Highland Home at Zion Chapel, Fri., 3 and 5:30 p.m.; (Sat., 10:30 a.m. if needed)
Elba at Luverne, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., noon if needed)
Ariton at Providence Christian, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Houston Academy at G.W. Long, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)

North
Colbert Heights at Sheffield, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Hatton at Phil Campbell, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 4 p.m. if needed)
Fultondale at Randolph County, Fri., 1 and 4 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Horseshoe Bend at Vincent, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Pleasant Valley at Lamar County, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Oakman at Ranburne, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
Fyffe at Westbrook Christian, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon, if needed)
West End at Section, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 3A
South
Indian Springs at American Christian, Fri., 4 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Fayette County at Leeds, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Straughn at W.S. Neal, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Bayside Academy at Opp, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 12:30 p.m., if needed)
Gordo at Trinity Presbyterian, Fri., 1 and 3:30 p.m.; (Sat., noon if needed)
Thorsby at Sipsey Valley, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Abbeville at Slocomb, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Geneva at Montgomery Catholic, Fri., 1 and 3:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)

North
Deshler at Madison Academy, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1:30 p.m. if needed)
West Morgan at Mars Hill Bible, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
White Plains at Glencoe, Fri., 4:30 and 6:30 p.m.; (Sat., 2 p.m., if needed)
Cleveland at Piedmont, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
New Hope at Plainview, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1:30 p.m. if needed)
Pisgah at J.B. Pennington, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Cordova at Danville, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 1:30 p.m. if needed)
Good Hope at Winfield, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 4A
South
Oak Grove at Bibb County, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
Jemison at Corner, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Monroe County at Thomasville, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
UMS-Wright at Andalusia, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Elmore County at Beauregard, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Handley at Childersburg, Fri., 4 and 6:30 p.m.; (Sat., 11 a.m. if needed)
Brewbaker Tech at Charles Henderson, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Headland at Alabama Christian, at AUM Complex, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 2 p.m. if needed)

North
West Limestone at Brooks, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon, if needed)
Priceville at Central-Florence, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Munford at Oneonta, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 2 p.m. if needed)
Fairview at Cleburne County, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 2 p.m. if needed)
Sardis at Alexandria, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Jacksonville at Guntersville, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 11 a.m. if needed)
Pope John Paul II at Madison County, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
North Jackson at Ardmore, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 5A
South
Parker at McAdory, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Brookwood at Pleasant Grove, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 11 a.m., if needed)
Gulf Shores at Faith Academy, Fri., 4:30 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
St. Paul’s at Spanish Fort, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Selma at Marbury, Fri., 4:30 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Valley at Demopolis, Fri., 4 and 6:30 p.m.; (Sat., noon if needed)
Rehobeth at Satsuma, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Jackson at Russell County, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat. noon if needed)

North
Muscle Shoals at Cullman, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., 2 p.m. if needed)
Hartselle at Russellville, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 4 p.m. if needed)
Sylacauga at Homewood, 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Briarwood Christian at Chilton County, City Park, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 2 p.m., if needed)
Walker at Pinson Valley, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 2 p.m., if needed)
Springville at Mortimer Jordan, Fri., 5 and 7 p.m.; (Sat., noon, if needed)
Scottsboro at Southside-Gadsden, Fri., 5 and 7:15 p.m.; (Sat., 2 p.m. if needed)
Etowah at Arab, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)

Class 6A
South
Spain Park at Thompson, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Prattville at Pelham, Fri., 4:30 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
McGill-Toolen at Baker, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Alma Bryant at Mary Montgomery, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Sidney Lanier at Smiths Station, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Auburn at Lee-Montgomery, Paterson Field, Fri., 2 and 4:30 p.m.; (Sat., 3 p.m. if needed)
Enterprise at Fairhope, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Foley at Northview, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
North
Decatur at Bob Jones, Fri., 4:30 and 6:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Sparkman at James Clemens, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Hueytown at Tuscaloosa County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Hillcrest-Tuscaloosa at Hoover, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Gardendale at Vestavia Hills, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., noon if needed)
Mountain Brook at Hewitt-Trussville, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1:30 p.m. if needed)
Grissom at Clay-Chalkville, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Oxford at Huntsville, Fri., 4:30 and 7 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 203128111