WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

ASWA All-State Softball Teams Announced

Players from state championship teams dominate the 2012 Alabama Sports Writers Association (ASWA) All-State softball team.

Of the six classes, 12 players were first-team selections from championship squads along with five coaches that guided those teams.

Class 6A champion Sparkman led the way with three first-team selections and Sparkman’s Dale Palmer was also named Class 6A Coach of the Year.

Other championship teams with first-team selections included Class 5A Chelsea with two selections and Coach of the Year Russell McCartey, and Class 4A Haleyville with one selection and Coach of the Year Kelly Rushing.

Class 3A Pitcher and Player of the Year Taylor West and Coach of the Year Mike Tucker of Saks were named to the team while Class 2A Hatton had two selections, including Pitcher and Player of the Year Hillary Carpenter. Class 1A Ragland received two selections, including Pitcher and Player of the Year Sommar Wright and Coach of the Year Jonathan Nix.

The ASWA Super All-State softball team along with Miss Softball will be released on Monday.

2012 ASWA Softball All-State

Class 6A

P - Devin Brown, Theodore, So.

P - Marcy Harper, Hoover, Sr.

P - Abby Guest, Bob Jones, Sr.

P - Janna Korak, Sparkman, Jr.

C - Hannah Taylor, Vestavia Hills, Sr.

1B - Jasmine Sydnor, Opelika, Sr.

2B - Jordan Bullock, Sparkman, So.

SS - Callie Brister, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

3B - Peyton Grantham, Daphne, Jr.

OF - Desiree Morrow, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

OF - Bevia Robinson, Sparkman, So.

OF - Megan Dowdy, Fairhope, Sr.

UTL - Kasey Cooper, Dothan, Jr.

UTL - Whitney Gillespie, Pelham, Jr.

DH - Caroline Seitz, Oak Mountain, Jr.

DH - Brittany Russ, Central-Phenix City, Sr.

Pitcher of the Year: Marcy Harper, Hoover

Hitter of the Year: Callie Brister, Hillcrest-Tuscaloosa

Player of the Year: Kasey Cooper, Dothan

Coach of the Year: Dale Palmer, Sparkman

Honorable Mention

Pitcher: Allison Freeman, Hillcrest-Tuscaloosa, So.; Grey Adams, Fairhope, Sr.; Kristine Brown, Central-Phenix City, Sr.

Catcher: Denise Anderson, Dothan, Jr.; Sami Story, Northridge, So.

First base: Toni Anderson, Dothan, So.; Caroline Hardy, Vestavia Hills, Fr.

Second base: Cassidy Davis, Central-Phenix City, Sr.; Marley Strahan, Enterprise, Sr.

Shortstop: Kate Benton, Northview, Sr.; Brianna Sullivan, Bob Jones, Sr.; Keelie Housely, Tuscaloosa County, Sr.

Third base: Riane Estes, Vestavia Hills, Sr.; Anna Blake Barnette, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.

Outfield: Samantha Bradley, Northview, Jr.; Maddie Ridgway, Oak Mountain, Sr.; Mary Morgan Dramer, Pelham, Sr.

Utility: Tyler Harrison, Baker, Sr.; Caemin Acker, Northridge, Sr.; Karley Sanders, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

Designated hitter: Ashleigh McClure, Oxford, Sr.

Class 5A

P - Kacie Craft, Chelsea, Sr.

P - Meagan Young, Moody, Sr.

P - Peighton Ponder, Albertville, So.

P - Bailey Murphy, Mortimer Jordan, 8th

C - Mallory Patterson, Lawrence County, Sr.

1B - Katlin Light, Albertville, Sr.

2B - Tori McDaniel, Lawrence County, Jr.

SS - Emily Woodruff, Albertville, So.

3B - Emily Messer, St. Paul's, Sr.

OF - Rolanda King, Eufaula, So.

OF - Courtney Shields, Shelby County, Sr.

OF - Haylie McCleney, Mortimer Jordan, Sr.

UTL - Caitlin Bice, Chelsea, Sr.

UTL - Megan Spurlock, Eufaula, Jr.

DH - Olivia Golden, Hartselle, Sr.

DH - Katie Parr, Hayden, So.

Pitcher of the Year: Meagan Young, Moody

Hitter of the Year: Haylie McCleney, Mortimer Jordan

Player of the Year: Haylie McCleney, Mortimer Jordan

Coach of the Year: Russell McCartey, Chelsea

Honorable Mention

Pitcher: Taylor Doriety, Hueytown, Jr.; Emily Glover, Scottsboro, Jr.

Catcher: Erin Jones, Chelsea, Jr.; Brittany Copeland, Albertville, Sr.; Kourtnee Owens, St. Paul's, Sr.

First base: Kendyl Shelton, Pleasant Grove, Sr.; Lacy Striblin, Valley, Fr.

Second base: Kelly Campbell, Scottsboro, So.; Morgan Yates, Spanish Fort, Jr.

Shortstop: Kelsey Hughes, Fort Payne, Sr.; Allie Luster, Chelsea, Sr.

Third base: Shelby Maze, Mortimer Jordan, So.; Brianna Caldwell, Athens, So.

Outfield: Haley Nichols, Faith Academy, Jr.; Victoria Draper, Lawrence County, Jr.

Utility: Amanda Medders, Brookwood, Jr.

Designated hitter: Whitney Jordan, Athens, Jr.; Kaleigh Todd, McAdory, So.

Class 4A

P - Mandi Woodruff, Bibb County, Jr.

P - Tori Davis, Cherokee County, Jr.

P - Cara Goodwin, Good Hope, Jr.

P - Holly Ward, Haleyville, So.

C - Madison Millsaps, Cherokee County, So.

1B - Alannah Henke, Good Hope, So.

2B - Jordan Entrekin, Corner, Jr.

SS - Kori Benson, Oak Grove, Sr.

3B - Katie Beth Drew, Headland, Sr.

OF - Amanda Seales, Alabama Christian, Sr.

OF - Haley Suttle, Bibb County, So.

OF - Baylee Gibbs, Oneonta, Fr.

UTL - Whitney Denson, Dallas County, Sr.

UTL - Tanner Brown, Oak Grove, So.

DH - Ashley Strength, Holtville, Sr.

DH - Hannah Sparks, Thomasville, So.

Pitcher of the Year: Cara Goodwin, Good Hope

Hitter of the Year: Kori Benson, Oak Grove

Player of the Year: Tori Davis, Cherokee County

Coach of the Year: Kelly Rushing, Haleyville

Honorable Mention

Pitcher: Haley Hughes, Crossville, Fr.; Lila Ritter, Oak Grove, 8th

Catcher: Kendall Cox, Holtville, Jr.; Brianna Skipper, Headland, Sr.

First base: Molly Brewer, Cherokee County, So.; Kat Darnell, Deshler, Jr.

Second base: Darbie Rosser, Cherokee County, Jr.

Shortstop: Morgan Read, Alexandria, Sr.; Lacey Burleson, Haleyville, Jr.

Third base: Callie Pendley, Haleyville, Jr.

Outfield: Kylee Carter, Beauregard, Fr.; Jaycie Walker, Headland, 8th; Jocelyn Davis, Calera, Sr.

Utility: Katie Beth Gordon, Ashford, Jr.

Designated hitter: Kayla Tillman, Good Hope, Jr.

Class 3A

P - Taylor West, Saks, Jr.

P - Madi Moore, Winfield, Fr.

P - Kayla Jordan, Excel, Sr.

P - Anna Snider, White Plains, Fr.

C - Jamie McGuire, Glencoe, Jr.

1B - Kayla Hale, Trinity, Sr.

2B - Micaela Beck, Winfield, So.

SS - Jordan Coleman, White Plains, Sr.

3B - Brandi Foreman, Madison Academy, So.

OF - Leticia Mancilla, Slocomb, Sr.

OF - Ella Denes, Pisgah, Sr.

OF - Taylor Frazier, Sylvania, Sr.

UTL - Faith Sims, Cordova, Fr.

UTL - Macayla Kelley, Slocomb, Jr.

DH - Leah Pennington, Sipsey Valley, So.

DH - Ali Duke, Geraldine, Sr.

Pitcher of the Year: Taylor West, Saks

Hitter of the Year: Jordan Coleman, White Plains

Player of the Year: Taylor West, Saks

Coach of the Year: Mike Tucker, Saks

Honorable Mention

Pitcher: Augie Pena, Geneva, Jr.; Tori Free, Luverne, Sr.; Megan Smith, Pisgah, So.; Katie Clarke, Madison Academy, Jr.

Catcher: Lillie McCrary, Pisgah, So.; Megan Quimby, Gordo, So.

First base: Kelby Greenhill, Rogers, Sr.

Second base: Dallas Gilley, Pisgah, Sr.; Kelly Kilgore, Saks, Jr.

Shortstop: Caroline Wilder, Trinity, Sr.; Amy Jordan, Excel, Sr.

Third base: Leah Brundidge, T.R. Miller, Sr.

Outfield: Hannah Lee, Marbury, So.; Claire Wilder, Trinity, So.

Utility: Abbie Ellison, Leeds, Jr.; Anna Grace Owens, Colbert County, Fr.

Designated hitter: Kameron Carter, Sardis, Jr.

Class 2A

P - Hillary Carpenter, Hatton, Jr.

P - Haley Goodson, Ariton, Sr.

P - Brittney Minor, Leroy, 8th

P - Brooke Sims, Southern Choctaw, Sr.

C - Racheal Senn, Goshen, Sr.

1B - Courtney Oliver, West End, So.

2B - Katlyn Sides, Sumiton Christian, So.

SS - Chandler Dare, American Christian, Jr.

3B - Elizabeth Thompson, Leroy, Jr.

OF - Victoria Crumpton, Hatton, Jr.

OF - T'Ebonie Tanner, Sumiton Christian, Sr.

Of - Nicole McInerney, Ariton, Jr.

UTL - Cadi Oliver, Sumiton Christian, Sr.

UTL - Courtney Blevins, Ider, Fr.

DH - Shelby Vinson, Goshen, Jr.

DH - Jessica Hughes, Ider, Sr.

Pitcher of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Hitter of the Year: Cadi Oliver, Sumiton Christian

Player of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Coach of the Year: Dee Hughes/Amy Warrick, Goshen

Honorable Mention

Pitcher: Jessie Butler, Lexington, Fr.; Katie Justice, Sumiton Christian, So.

Catcher: Carey Grace Peebles, Hatton, Jr.

First base: Morgan Mathews, Elba, So.

Second base: Megan McCullough, Sand Rock, Jr.

Shortstop: Marissa Davis, Cherokee, Jr.

Third base: Hannah Burr, American Christian, Sr.; Madison Smith, Sand Rock, So.; Shaide Parker, Hatton, Sr.

Outfield: Hayley Mauldin, Fyffe, Sr.

Utility: McKenna Morgan, Sand Rock, 8th; Trenisha King, Colbert Heights, Sr.

Designated Hitter: Breanna LaRue, Fyffe, Jr.; Samantha Glenn, Mobile Christian, Sr.; Danya Snead, Hatton, Jr.

Class 1A

P - Taylor Thomas, Berry, Sr.

P - Kendra Wilson, South Lamar, Sr.

P - Sommar Wright, Ragland, Sr.

P - Emily Byrd, Pleasant Home, Jr.

C - Reagan Tittle, Lynn, So.

1B - Paige Dill, Parrish, Sr.

2B - Kailey Echols, Ragland, So.

SS - Savannah Smith, Marion County, Sr.

3B - Trista Duque, Collinsville, Sr.

OF - Jordan Sides, Spring Garden, Sr.

OF - Savanna Jones, Parrish, Jr.

OF - Raven Woods, Pleasant Home, Jr.

UTL - Laken Hancock, South Lamar, Sr.

UTL - Macie Sanders, Kinston, Sr.

DH - Emily Mock, Kinston, Jr.

DH - Peyton Barthel, Decatur Heritage, Fr.

Pitcher of the Year: Sommar Wright, Ragland

Hitter of the Year: Paige Dill, Parrish

Player of the Year: Sommar Wright, Ragland

Coach of the Year: Jonathan Nix, Ragland

Honorable Mention

Pitcher: Tiffany Self, Lynn, So.

Catcher: Christy Cox, Collinsville, Jr.

First base: Laken Bragwell, Belgreen, Fr.; DeAndria Norwood, Sweet Water, Sr.

Second base: Madison Weeks, Kinston, So.; Jessica Smart, Spring Garden, 8th

Shortstop: Morgan Little, Maplesville, Sr.; Heather Smart, Spring Garden, Jr.

Third base: Ellie Pendley, Lynn, Sr.; Bridget Thompson, Belgreen, Sr.

Outfield: Suzie Quarles, Cedar Bluff, Sr.; Lauren Wright, Ragland, Sr.

Utility: Katlin Hammett, Gaylesville, Sr.

Designated hitter: Katie McGinnis, Cedar Bluff, So.

AISA
P - Kiley Dunagan, Clarke Prep, Jr.
P - Bailey Singleton, Macon-East, So.
P - Chelsea Jones, Lakeside, So.
P - Paige Hill, Lowndes Academy, So.
C - Anna Gibbs, Wilcox Academy, Sr.
1B - Kaylyn Ingram, Kingwood Christian, Jr.
2B - Jenna Epperson, Ashford Academy, Jr.
SS - Katie Tucker, Marengo Academy, Jr.
3B - Rachel Barefield, Lee-Scott, So.
OF - Jeannie Faith, Jackson Academy, Sr.
OF - Randa Simpson, Tuscaloosa Academy, Sr.
OF - Devin Kennedy, Macon-East, Fr.
UTL - Hannah Guthrie, Edgewood Academy, Jr.
UTL - Madeline Lee, Kingwood Christian, Sr.
DH - Cailah Niles, Glenwood, So.
DH - Haley Floyd, Macon-East, Sr.

Pitcher of the Year: Kiley Dunagan, Clarke Prep
Hitter of the Year: Madeline Lee, Kingwood Christian
Player of the Year: Madeline Lee, Kingwood Christian
Coach of the Year: Glynn Lott, Macon-East

Honorable mention
Pitcher: Emily Phillips, South Choctaw Academy, Sr.; Hannah Jordan, Wilcox Academy, Sr.; Jana Kelbie Armstrong, Cornerstone Christian, Sr.; Allison Galle, Ashford Academy, So.
Catcher: Laken Harvey, Jackson Academy, Jr.; Katie Poole, Lee-Scott, Sr.
First base: Allie Kelley, Glenwood, Fr.
Second base: Chandler Stenz, Marengo Academy, So.; Chandler Thornton, Edgewood Academy, Jr.
Shortstop: Savannah Upton, Cornerstone Christian, Jr.; Rachel Bell, Wilcox Academy, Sr.; Shelby Pitts, Lowndes Academy, Jr.
Third base: Chesley Bowerman, South Choctaw Academy, Sr.; Mallory McCurdy, Lowndes Academy, So.
Outfield: Destiny Huckabee, Marengo Academy, Sr.; Leslie Green, Edgewood Academy, Sr.
Utility: Destiny Dillard, Cornerstone Christian, Sr.; Kacy Noland, Pickens Academy, 7th; Jesse Dunn, Bessemer Academy, Jr.
Designated hitter: Chelsea Ramer, Escambia Academy, Jr.; Jessi Garrett, Macon-East, 8th.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 158490155