ASWA All-State Baseball Teams Announced

Gatorade state Player of the Year Mikey White of Spain Park heads the Alabama Sports Writers Association All-State baseball team.

A shortstop/pitcher for the Jaguars, White was selected the Class 6A Player of the Year by the ASWA prep committee. The Alabama signee led Spain Park to the semifinal round of playoffs before falling in three games to eventual champion Oxford.

Oxford’s Tucker Simpson was named Pitcher of the Year while Clay-Chalkville’s Dylan Smith was the Hitter of the Year.

In Class 5A, Cullman’s Keegan Thompson was the Pitcher and Player of the Year and Russell County’s Rock Rucker was the Hitter of the Year.

Class 4A state champion Guntersville’s Clayton Daniel earned Pitcher of the Year honors while teammate Evan Holland was the Hitter of the Year. Bibb County’s Jalen Goree was selected Player of the Year.

The Class 3A Pitcher and Player of the Year was T.R. Miller’s Kevin Davis while West Morgan’s Trey Mathis was the Hitter of the Year.

In Class 2A, champion Mars Hill Bible dominated the awards with Thomas Burrows selected the Hitter and Player of the Year and teammate Glenn Irby named the Pitcher of the Year.

Class 1A champion Shoals Christian earned all three honors with Will Bishop selected the Hitter and Player of the Year and Devan Traglia the Pitcher of the Year.

Mr. Baseball and the ASWA Super All-State team will be released on Monday.

2012 ASWA Baseball All-State

Class 6A

P - Thomas Lowery, Pelham, Jr.

P - Toby Thomas, Fairhope, Sr.

P - Tucker Simpson, Oxford, Sr.

P - Austin Crook, Prattville, Sr.

C - Daniel Gardner, Sparkman, Sr.

1B - Trey Wingenter, Bob Jones, Sr.

2B - Dylan Smith, Clay-Chalkville, Sr.

SS - Mikey White, Spain Park, Sr.

3B - Jackson Stephens, Oxford, Sr.

OF - Sam Gillikin, Hoover, Sr.

OF - Chase Domino, Fairhope, Sr.

OF - David Dahl, Oak Mountain, Sr.

UTL - Kyle Wright, Buckhorn, So.

UTL - Cole Billingsley, Pell City, Sr.

DH - Jordan Ebert, Baldwin County, Sr.

DH - Mathew Goodson, Oxford, Sr.

Pitcher of the Year: Tucker Simpson, Oxford

Hitter of the Year: Dylan Smith, Clay-Chalkville

Player of the Year: Mikey White, Spain Park

Coach of the Year: Chris Heaps, Central-Phenix City

Honorable Mention

Pitcher: Brandon Peterson, Daphne, Sr.

Catcher: Charlie Spencer, Theodore, Sr.

First base: Patrick Conway, Hoover, Sr.

Second base: Brooks Burns, Northridge, Sr.

Shortstop: Dalton Kelley, Prattville, Sr.; Marc Skinner Jr., Smiths Station, Jr.

Third base: Mitchell Roland, Auburn, Sr.; Casey Hughston, Baker, Jr.

Outfield: Tyler Lynn, Smiths Station, Jr.; Dalton Davis, Hazel Green, Jr.; Patrick Mullin, Bob Jones, Sr.

Utility: Colt Freeman, Spain Park, Sr.

Designated hitter: Drew Dawson, Central-Phenix City, Sr.

Class 5A

P - Jason Carrell, Hueytown, Sr.

P - Ray Castillo, Russell County, Sr.

P - Jesse McCord, Spanish Fort, So.

P - Keegan Thompson, Cullman, Jr.

C - A.J. Walden, Albertville, Jr.

1B - Joey Denison, Charles Henderson, Jr.

2B - Jalin Lawson, Charles Henderson, Sr.

SS - Kyle Overstreet, Boaz, Sr.

3B - Jakob Kirkwood, Cullman, Sr.

OF - Daniel Robert, Briarwood Christian, Jr.

OF - Rock Rucker, Russell County, Sr.

OF - Jameis Winston, Hueytown, Sr.

UTL - Colton Ord, Hartselle, Jr.

UTL - Blake Smith, Fort Payne, Jr.

DH - Andrew Fuhrman, Southside-Gadsden, Jr.

DH - Ben Craft, Briarwood Christian, Sr.

Pitcher of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Hitter of the Year: Rock Rucker, Russell County

Player of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Coach of the Year: Tommy Walker, Spanish Fort

Honorable Mention

Pitcher: Tripp Blackmon, Charles Henderson, Jr.; William Stewart, Demopolis, Sr.; John Michael Knighton, Walker, Sr.

Catcher: Mason Rogers, Demopolis, Jr.

First base: Caleb Butler, Southside-Gadsden, Sr.

Second base: Jake Shumate, Lee-Huntsville, Sr.; Matthew Furuto, Briarwood Christian, Sr.; Trevor Davis, Russell County, Jr.

Shortstop: Houston Looser, Muscle Shoals, Sr.; Brett Blackwood, Hartselle, So.

Third base: Jake Brown, Rehobeth, Sr.

Outfield: Ryan Ware, Muscle Shoals, Jr.; Trey Truitt, Rehobeth, So.; Stephen Colley, Eufaula, Sr.

Utility: Blake Logan, Muscle Shoals, Jr.; Payne Palmer, Rehobeth, Sr.

Designated hitter: Jackson Burgreen, Athens, Sr.

Class 4A

P - Josh Rogers, Beauregard, Sr.

P - Clayton Daniel, Guntersville, So.

P - Cody Reed, Ardmore, So.

P - Clint Walker, Beauregard, Sr.

C - Zack Turvin, Straughn, Sr.

1B - Carson McGregory, Deshler, So.

2B - Damion Williams, W.S. Neal, Jr.

SS - Jalen Goree, Bibb County, Sr.

3B - Evan Holland, Guntersville, Jr.

OF - Drew Cowan, Priceville, Sr.

OF - Peyton Williams, Beauregard, Jr.

OF - Justin Byrd, Headland, Jr.

UTL - Justin Cantrell, Deshler, Jr.

UTL - Chase Bryant, Oneonta, Sr.

DH - Dustyn Moseley, Jackson, Sr.

DH - Dalton Pritchett, Beauregard, Sr.

Pitcher of the Year: Clayton Daniel, Guntersville

Hitter of the Year: Evan Holland, Guntersville

Player of the Year: Jalen Goree, Bibb County

Coach of the Year: Kenny Chaffin, Guntersville

Honorable Mention

Pitcher: Graham Norwood, St. James, Sr.; Jordan Cooley, Bibb County, Sr.; Blake O'Bryant, Oneonta, So.; Austin Dickie, Oneonta, Sr.; Brian Settle, W.S. Neal, Jr.; Jonah Todd, Oak Grove, So.

Catcher: Caleb Lindsey, Ardmore, Sr.; Zane Rivers, Beauregard, Sr.

First base: Alex Lee, Cleburne County, Sr.

Second base: Logan Laxon, West Limestone, Jr.; Skyler Kirchner, Deshler, Sr.

Shortstop: Keith Elliott, Oak Grove, Sr.

Third base: Thomas Milstead, Deshler, So.

Outfield: T.J. Dixon, UMS-Wright, Jr.; Murphy Harrison, Central-Florence, Jr.; Drake Tucker, Brooks, Jr.; Zach Walls, Beauregard, Jr.

Utility: Hunter Rainey, Headland, Jr.; Chandler Taylor, Alabama Christian, Fr.; Tevin Watters, Thomasville, Jr.

Designated hitter: Ryan Madewell, Priceville, Jr.

Class 3A

P - Kevin Davis, T.R. Miller, Jr.

P - Izaac Yarbrough, Vinemont, Sr.

P - Allen Wood, Trinity, Jr.

P - Joel Ray, Piedmont, Sr.

C - Trey Mathis, West Morgan, Jr.

1B - Seth Edwards, Lauderdale County, Sr.

2B - Taylor Burr, Montevallo, Sr.

SS - Jacob Newton, Lauderdale County, Sr.

3B - Trey Gibson, Plainview, Sr.

OF - Chris Adams, Madison Academy, Sr.

OF - Eric Yarbrough, Sheffield, Jr.

OF - Cole Porter, Plainview, Jr.

UTL - Chase Hamrick, Montevallo, So.

UTL - Matt Hand, Marbury, Sr.

DH - Ian Rice, Madison Academy, Sr.

DH - Jon Hicks, Plainview, Sr.

Pitcher of the Year: Kevin Davis, T.R. Miller

Hitter of the Year: Trey Mathis, West Morgan

Player of the Year: Kevin Davis, T.R. Miller

Coach of the Year: Ken Whittle, Trinity

Honorable Mention

Pitcher: Scott Stough, Geneva, Fr.; Colton Campbell, Plainview, Jr.; Stephen Himic, Indian Springs, Jr.

Catcher: Landon Pruitt, Piedmont, Sr.

First base: T.J. Register, Opp, Sr.

Second base: Kainen Sullivan, Gordo, Sr.

Shortstop: Zach King, Sylvania, Jr.; Cade Bradley, Piedmont, Jr.; Trey Short, Opp, Sr.

Third base: Zach Cunningham, White Plains, Jr.; Hunter Chambliss, Trinity, Sr.

Outfield: Trevor Ford, Piedmont, Sr.; Adam Lamar, Lauderdale County, Sr.; Mason Silavent, Slocomb, Sr.; Jared Nixon, Marbury, Fr.; Brandon Pugh, Clarke County, Sr.

Utility: Cody Santora, Slocomb, Jr.

Designated hitter: Dylan Shelton, Leeds, Sr.

Class 2A

P - Zack Watson, Flomaton, Sr.

P - Glenn Irby, Mars Hill, Jr.

P - Lake Genard, Wicksburg, Sr.

P - Joseph Alday, Leroy, Sr.

C - Austin Long, Hatton, Sr.

1B - Thomas Burrows, Mars Hill, Jr.

2B - Stetson Payne, G.W. Long, So.

SS - Justin Cullifer, Houston Academy, Sr.

3B - Chris Ervin, Leroy, Sr.

OF - Carlton Bean, Goshen, Jr.

OF - Austin Penter, Mars Hill, Sr.

OF - Landon Stephens, Tanner, Sr.

UTL - Colby Smith, Mars Hill, Jr.

UTL - John Mayfield, Westbrook Christian, Sr.

DH - Matt Morgan, Thorsby, So.

DH - Spencer Ivey, G.W. Long, Jr.

Pitcher of the Year: Glenn Irby, Mars Hill Bible

Hitter of the Year: Thomas Burrows, Mars Hill Bible

Player of the Year: Thomas Burrows, Mars Hill Bible

Coach of the Year: Matt Braun, Leroy

Honorable Mention

Pitcher: Tripp Jenkins, Samson, Sr.; Jason Price, Thorsby, Sr.

Catcher: Hunter Aplin, Samson, Sr.

First base: Graham Conner, Westminster, Jr.; Austin Grammer, American Christian, Sr.

Second base: Zack Rogers, Lexington, Sr.

Shortstop - Zach Barrow, Woodland, Sr.

Third base: Dylan Portz, G.W. Long, Sr.

Outfield: Kanaan Coppock, Fyffe, Jr.; Chris Manning, Section, So.; Dusty Carpenter, Hatton, Sr.

Utility: Johnathan Stringfellow, Cottage Hill, Sr.; Austin Rushing, Goshen, Jr.

Designated hitter: Ryan Ledford, Tanner, Sr.

Class 1A

P - Curtis Abernathy, Cedar Bluff, Jr.

P - Devan Traglia, Shoals Christian, Sr.

P - Zach McGrady, Fayetteville, Jr.

P - Trent Wilson, South Lamar, Sr.

C - Charlie Kelley, Shoals Christian, Sr.

1B - Taylor Hamilton, Vina, Sr.

2B - Rihied Harris, Cedar Bluff, Sr.

SS - Matthew Holmes, Brantley, Sr.

3B - Tray Reed, Collinsville, Sr.

OF - Justin Ware, St. Luke's, So.

OF - Will Bishop, Shoals Christian, Jr.

OF - Taylor Tew, Brantley, Sr.

UTL - Jackson Terry, Holy Spirit, Sr.

UTL - Reed Kilcrease, Brantley, Sr.

DH - Drew Dismukes, St. Luke's, So.

DH - Hank Parker, South Lamar, Sr.

Pitcher of the Year: Devan Traglia, Shoals Christian

Hitter of the Year: Will Bishop, Shoals Christian

Player of the Year: Will Bishop, Shoals Christian

Coach of the Year: Jason Anderson, Shoals Christian

Honorable Mention

Pitcher: Josh Quinn, Winterboro, Sr.; Jon Gaither, Addison, Sr.; Scotty Smith, Ragland, Sr.

Catcher: Jordan McCartney, Gaston, Jr.; Caleb Calhoun, Wadley, Fr.

First base: Brian Sanford, Gaylesville, Sr.; Aaron Bowman, Shoals Christian, Sr.

Second base: Ryan Siskey, Wadley, Sr.; Zack Cavin, Gaylesville, Sr.

Shortstop - Brett Davis, Sweet Water, Jr.

Third base: Justin Rick, Fayetteville, Sr.

Outfield: Luke Sanford, Berry, Jr.; Lance Estes, Cedar Bluff, Sr.; Adam Pharr, Vina, Sr.; Holden Suddeth, Addison, Sr.; Michael Thompson, Sweet Water, Sr.

Utility: Zeb Taylor, Berry, Sr.

Designated hitter: Blake Gardner, Shades Mountain Christian, Sr.

AISA
P - Cole Lipscomb, Edgewood Academy, Sr.
P - Mitch Greer, Edgewood Academy, Sr.
P - Mason Ramey, Jackson Academy, Sr.
P - Chip White, Abbeville Christian, Sr.
C - Blake Floyd, Pike Liberal Arts, Sr.
1B - Dylan Ingram, Edgewood Academy, Jr.
2B - Hunter Winslett, Coosa Valley, Sr.
SS - Rocky Milton, Autauga Academy, Jr.
3B - Kyle Andrews, Tuscaloosa Academy, Jr.
OF - O.J. Howard, Autauga Academy, Jr.
OF - Nick McLaughlin, Pike Liberal Arts, Sr.
OF - Chase Silvani, Glenwood, Sr.
UTL - Drew Larrimore, Clarke Prep, Jr.
UTL - Chase Payne, Cornerstone Christian, Sr.
DH - Josh Marks, Jackson Academy, Sr.
DH - Chandler Avant, Pike Liberal Arts, So.

Pitcher of the Year: Mitch Greer, Edgewood Academy
Hitter of the Year: Dylan Ingram, Edgewood Academy
Player of the Year: Dylan Ingram, Edgewood Academy
Coach of the Year: Butch Austin, Pike Liberal Arts

Honorable Mention
Pitcher: Tim Warren, Cornerstone Christian, So.; Kyle Rovig, Glenwood, Sr.; Robey Smalley, Tuscaloosa Academy, So.
Catcher: Austin Clanton, Lee-Scott, Sr.
First Base: Matthew Kuhlenberg, Glenwood, Sr.
Second Base: A.J. Reynolds, Edgewood Academy, Sr.; Lawson Stewart, Pike Liberal Arts, Sr.
Shortstop: Taylor Hawthorne, Edgewood Academy, So.
Third Base: Austin Wingard, Cornerstone Christian, Sr.; Allen Logan, Coosa Valley, Jr.
Outfield: Skylar McKeown, Fort Dale Academy, Sr.; Sawyer Donald, Jackson Academy, Sr.; Jon Boyd, Tuscaloosa Academy, Sr.; Gabriel Granger, Northside Methodist, Sr.; Jack Folmar, Lee-Scott, Sr.
Utility: Joel Pratt, Pickens Academy, Jr.; Austin Davis, Cornerstone Christian, Sr.
Designated Hitter: Will Allison, Glenwood, Sr.; Blaine


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 158489415 - wtvy.com/a?a=158489415