Area Basketball Tournaments Wrap Up Across Alabama

H.S. Boys Basketball Playoff Scores

Class 1A
Area 1 at St. Luke’s Episcopal HS, Mobile
J.U. Blacksher 61, Marengo 55
Friday
McIntosh 52, Fruitdale 40
St. Luke’s 73, J.U. Blacksher 36
Finals
St. Luke's 67, McIntosh 53

Area 2 at Pleasant Home HS
Geneva County 73, Florala 50
Pleasant Home 63, Kinston 47
Finals
Pleasant Home 59, Geneva County 56

Area 3 at J.F. Shields HS, Beatrice
Red Level 65, McKenzie 28
Friday
Brantley 52, Georgiana 23
J.F. Shields 50, Red Level 35
Finals
Brantley 62, J.F. Shields 55

Area 4 at Linden HS
John Essex 68, A.L. Johnson 49
Friday
Sunshine 53, Akron 49
Linden 83, John Essex 58
Finals
Linden 81, Sunshine 71

Area 5 at Keith HS, Orrville
Maplesville 54, Billingsley 49
Friday
Autaugaville 43, Ellwood Christian 34
Keith 84, Maplesville 29
Finals
Keith 70, Autaugaville 45

Area 6 at St. Jude Catholic HS, Montgomery
Verbena 63, Wadley 56
Friday
Loachapoka 60, Notasulga 55
St. Jude 76, Verbena 26
Finals
St. Jude 74, Loachapoka 49

Area 7 at Winterboro HS
Fayetteville 45, Alabama School/Deaf 37
Friday
Talladega Co.-Central 48, Westminster-Oak Mountain 39
Winterboro 56, Fayetteville 46
Finals
Talladega Co. Central 68, Winterboro 56

Area 8 at Pickens County HS, Reform
Berry 43, Hubbertville 40
Friday
Holy Spirit 68, South Lamar 60
Pickens County 61, Berry 30
Finals
Pickens County 61, Holy Spirit 35

Area 9 at Jefferson Christian HS, Irondale
Appalachian 61, Southeastern 52
Friday
Shades Mountain Christian 49, Parkway Christian 36
Jefferson Christian 55, Appalachian 39
Finals
Shades Mountain Christian 39, Jefferson Christian 38

Area 10 at Collinsville HS
Gaylesville 61, Coosa Christian 60
Friday
Collinsville 81, Gaylesville 18
Spring Garden 67, Cedar Bluff 65
Finals
Collinsville 52, Spring Garden 44

Area 11 at Skyline HS
Whitesburg Christian 79, Paint Rock Valley 67
Friday
Skyline 90, Whitesburg Christian 37
Valley Head 57, Woodville 30
Finals
Skyline 77, Valley Head 50

Area 12 at Ragland HS
Donoho 42, Jacksonville Christian 35
Friday
Ragland 61, Donoho 43
Sacred Heart 69, Faith Christian 37
Finals
Ragland 61, Sacred Heart 51

Area 13 at Parrish HS
Lynn 73, Brilliant 61
Friday
Marion County 54, Sumiton Christian 44
Parrish 74, Lynn 37
Finals
Parrish 70, Marion County 59

Area 14 at Decatur Heritage HS
St. Bernard 60, Addison 36
Friday
Falkville 53, Meek 40
Decatur Heritage 73, St. Bernard 40
Finals
Falkville 55, Decatur Heritage 49

Area 15 at Phillips HS, Bear Creek
Hackleburg 67, Vina 51
Friday
Belgreen 60, Tharptown 47
Phillips 93, Hackleburg 64
Finals
Phillips 55, Belgreen 47

Area 16 at R.A. Hubbard HS, Courtland
Waterloo 53, Covenant Christian 46
Friday
Shoals Christian 66, Athens Bible 52
R.A. Hubbard 81, Waterloo 35
Finals
Shoals Christian 51, R.A. Hubbard 49

Class 2A
Area 1 at Washington County HS, Chatom
Leroy 61, Mobile Christian 54
Washington County 85, Flomaton 50
Finals
Washington County 57, Leroy 43

Area 2 at Elba HS
New Brockton 54, Zion Chapel 24
Elba 62, Goshen 42
Finals
Elba 61, New Brockton 48

Area 3 at Houston Academy, Dothan
Houston County 72, Providence Christian 42
Houston Academy 92, Cottonwood 78
Finals
Houston Academy 72, Houston County 43

Area 4 at Wicksburg HS
Ariton 60, Samson 52
Wicksburg 69, G.W. Long 22
Finals
Wicksburg 44, Ariton 28

Area 5 at Choctaw County HS, Butler
Millry 49, Southern Choctaw 48
Choctaw County 66, Sweet Water 41
Finals
Choctaw County 65, Millry 48

Area 6 at Luverne HS
Central-Hayneville 73, Calhoun 56
Luverne 80, Highland Home 44
Finals
Luverne 66, Central-Hayneville 62

Area 7 at R.C. Hatch HS, Uniontown
Aliceville 77, Francis Marion 65
R.C. Hatch 74, Hale County 53
Finals
Aliceville 72, R.C. Hatch 69

Area 8 at Prattville Christian HS
Montgomery Academy 58, Reeltown 51
Prattville Christian 97, Isabella 36
Finals
Prattville Christian 56, Montgomery Academy 49

Area 9 at Lanett HS
LaFayette 75, Randolph County 32
Lanett 61, Horseshoe Bend 34
Finals
Lanett 47, LaFayette 42

Area 10 at Pleasant Valley HS
Woodland 47, Walter Wellborn 29
Friday
Ranburne 59, Ohatchee 49
Woodland 51, Pleasant Valley 43
Finals
Ranburne 48, Woodland 46

Area 11 at Westbrook Christian HS, Rainbow City
Gaston 52, Sand Rock 40
Westbrook Christian 72, West End 34
Finals
Westbrook Christian 53, Gaston 35

Area 12 at Section HS
Asbury 83, Ider 32
Friday
Section 55, Asbury 47
North Sand Mountain 63, Fyffe 61
Finals
North Sand Mountain 66, Section 64

Area 13 at Vincent HS
Holy Family 88, Victory Christian 42
Friday
Altamont 76, Fultondale 75
Vincent 58, Holy Family 52
Finals
Vincent 84, Altamont 60

Area 14 at Cold Springs HS, Bremen
Sulligent 55, Oakman 43
Cold Springs 68, Lamar County 55
Finals
Sulligent vs. Cold Springs, 7 p.m.

Area 15 at Tanner HS
Hatton 49, Sheffield 46
Tanner 66, Lexington 46
Finals
Tanner 48, Hatton 35

Area 16 at Colbert Heights HS
Red Bay 49, Phil Campbell 46
Colbert Heights 60, Cherokee 44
Finals
Colbert Heights 59, Red Bay 49

Class 3A
Area 1 at Bayside Academy, Daphne
Cottage Hill Christian 71, W.S. Neal 39
Bayside Academy 52, T.R. Miller 29
Finals
Cottage Hill Christian 56, Bayside Academy 46

Area 2 at Straughn HS
Southside-Selma 72, Excel 36
Straughn 68, Opp 27
Finals
Southside-Selma 46, Straughn 38

Area 3 at Daleville HS
Thursday
Geneva 66, Slocomb 57
Friday
Daleville 71, Dale County 34
Finals
Daleville 80, Geneva 44

Area 4 at Barbour County HS, Clayton
Abbeville 60, Montgomery-Catholic 56
Barbour County 62, Pike County 27
Finals
Barbour County 64, Abbeville 38

Area 5 at Central-Coosa HS, Rockford
Trinity Presbyterian 68, B.B. Comer 35
Central-Coosa 78, Thorsby 41
Finals
Coosa Central 62, Trinity Presbyterian 58

Area 6 at Greensboro HS
Sipsey Valley 52, Greene County 50
Greensboro 74, Gordo 56
Finals
Greensboro 73, Sipsey Valley 58

Area 7 at American Christian HS, Tuscaloosa
Holt 62, Fayette County 41
American Christian 56, Northside 35
Finals
Holt 60, American Christian 49

Area 8 at Midfield HS
Tarrant 53, Montevallo 51
Friday
Midfield 80, Tarrant 24
Leeds 55, Indian Springs 36
Finals
Leeds 50, Midfield 45

Area 9 at Glencoe HS
Glencoe 73, Susan Moore 48
Ashville 59, Cleveland 46
Finals
Ashville 44, Glencoe 40

Area 10 at Saks HS, Anniston
Piedmont 53, Saks 49
Weaver 61, White Plains 54
Finals
Weaver 68, Piedmont 53

Area 11 at Pisgah HS
Geraldine 71, Sylvania 52
Pisgah 102, Plainview 75
Finals
Pisgah 68, Geraldine 51

Area 12 at Holly Pond HS
New Hope 54, J.B. Pennington 42
Holly Pond 78, Brindlee Mountain 38
Finals
Holly Pond 64, New Hope 54

Area 13 at Danville HS
Danville 51, Good Hope 40
Hanceville 58, Vinemont 52
Finals
Hanceville 58, Danville 50

Area 14 at Hamilton HS
Winfield 68, Winston County 31
Hamilton 57, Cordova46
Finals
Winfield 58, Hamilton 53

Area 15 at West Morgan HS
Madison Academy 72, Westminster 57
West Morgan 71, Elkmont 44
Finals
Madison Academy 70, West Morgan 50

Area 16 at Mars Hill Bible HS
Lauderdale County 45, Clements 37

Friday
Mars Hill Bible 84, Lauderdale County 57
Deshler 61, Colbert County 45
Finals
Mars Hill Bible 71, Deshler 52

Class 4A
Area 1 at Escambia County HS, Atmore
Clarke County 37, UMS-Wright 30
Escambia County 47, Thomasville 35
Finals
Escambia County 65, Clarke County 53

Area 2 at Wilcox Central HS, Camden
Monroe County 61, Hillcrest-Evergreen 51
Wilcox Central 75, Andalusia 41
Finals
Wilcox Central 82, Monroe County 56

Area 3 at Charles Henderson HS, Troy
Bullock County 54, Headland 39
Charles Henderson 62, Ashford 32
Finals
Charles Henderson 59, Bullock County 34

Area 4 at Sidney Lanier HS, Montgomery
LAMP 48, Saint James 45
Friday
B.T. Washington Magnet 42, Alabama Christian 40
Brewbaker Tech 96, LAMP 50
Finals
Brewbaker Tech 84, B.T. Washington Magnet 61

Area 5 at Handley HS, Roanoke
Beauregard 75, Beulah 61
Friday
Dadeville 60, Clay County Central 57
Handley 63, Beauregard 45
Finals
Handley 65, Dadeville 55

Area 6 at Dallas County HS, Plantersville
Elmore County 64, Holtville 55
Friday
Childersburg 73, Tallassee 54
Dallas County 63, Elmore County 23
Finals
Dallas County 66, Childersburg 46

Area 7 at Bibb County HS, Centreville
Calera 80, Jemison 47
Bibb County 77, West Blocton 26
Finals
Calera 60, Bibb County 55 (OT)

Area 8 at Dora HS
Carbon Hill 48, Corner 40
Dora 81, Oak Grove 61
Finals
Dora 64, Carbon Hill 61

Area 9 at Madison County HS, Gurley
Randolph 55, DAR 51
Madison County 74, North Jackson 48
Finals
Madison County 51, Randolph 21

Area 10 at Anniston HS
Munford 62, Cleburne County 57
Anniston 92, Lincoln 50
Finals
Anniston 51, Munford 46

Area 11 at Hokes Bluff HS
Hokes Bluff 42, Cherokee County 40
Jacksonville 54, Alexandria 53
Finals
Hokes Bluff 43, Jacksonville 41

Area 12 at Guntersville HS
Douglas 53, Sardis 48
Guntersville 62, Crossville 31
Finals
Guntersville 44, Douglas 35

Area 13 at Fairview HS
Oneonta 54, Locust Fork 44
Fairview 66, St. Clair County 43
Finals
Fairview 55, Oneonta 44

Area 14 at J.O. Johnson HS, Huntsville
J.O. Johnson 76, Ardmore 45
Butler 40, Pope John Paul II 38
Finals
J.O. Johnson 47, Butler 45

Area 15 at Haleyville HS
Brooks 60, Priceville 50
East Lawrence 56, Haleyville 46
Finals
Brooks 53, East Lawrence 42

Area 16 at West Limestone HS
West Limestone 56, Central-Florence 46
Wilson 63, Rogers 49
Finals
West Limestone 54, Wilson 43

Class 5A
Area 1 at Faith Academy, Mobile
LeFlore 78, Vigor 65
Faith Academy 45, St. Paul’s 30
Finals
Faith Academy 44, LeFlore 40

Area 2 at B.C. Rain HS, Mobile
B.C. Rain 56, Gulf Shores 53
Williamson 54, Spanish Fort 53
Finals
B.C. Rain 84, Williamson 79

Area 3 at Jackson HS
Saraland 53, Citronelle 51
Jackson 87, Satsuma 36
Finals
Jackson 54, Saraland 46

Area 4 at Russell County HS, Seale
Eufaula 55, Carroll 49
Russell County 76, Rehobeth 60
Finals
Eufaula 83, Russell County 68

Area 5 at Valley HS
Benjamin Russell 70, B.T. Washington-Tuskegee 56
Valley 75, Marbury 50
Finals
Valley 58, Benjamin Russell 46

Area 6 at Sumter Central HS, York
Greenville 42, Demopolis 39
Sumter Central 46, Selma 32
Finals
Sumter Central 68, Greenville 67

Area 7 at Paul Bryant HS, Tuscaloosa
Central-Tuscaloosa 53, McAdory 46
Paul Bryant 60, Brookwood 20
Finals
Paul Bryant 69, Central-Tuscaloosa 61

Area 8 at Shelby County HS, Columbiana
Talladega 64, Sylacauga 49
Shelby County 80, Chilton County 38
Finals
Talladega 87, Shelby County 82

Area 9 at Homewood HS
Ramsay 55, Briarwood Christian 30
Homewood 54, John Carroll Catholic 40
Finals
Homewood 42, Ramsay 30

Area 10 at Southside-Gadsden HS
Fort Payne 65, Etowah 53
Boaz 48, Southside-Gadsden 45
Finals
Fort Payne 72, Boaz 64

Area 11 Center Point HS
Center Point 54, pringville 22
Pinson Valley 77, Moody 61
Finals
Pinson Valley 57, Center Point 56

Area 12 Columbia HS, Huntsville
Scottsboro 52, Arab 47
Columbia 66, Brewer 49
Finals
Columbia 76, Scottsboro 49

Area 13 at Wenonah HS, Birmingham
Wenonah 87, Pleasant Grove 51
Parker 57, Fairfield 49
Finals
Wenonah 61, Parker 59

Area 14 at Mortimer Jordan HS, Morris
Walker 60, Curry 50
Mortimer Jordan 77, Hayden 47
Finals
Mortimer Jordan 55, Walker 37

Area 15 at East Limestone HS
East Limestone 64. Hartselle 57
Cullman 61, West Point 42
Finals
East Limestone 60, Cullman 53

Area 16 at Athens HS
Russellville 65, Lawrence County 59
Athens 60, Muscle Shoals 46
Finals
Athens 59, Russellville 43.

Class 6A
Area 1 at Baker HS, Mobile
Davidson 75, Theodore 62
Baker 62, Alma Bryant 40
Finals
Davidson 49, Baker 46

Area 2 at Blount HS, Prichard
McGill-Toolen 50, Murphy 41
Blount 50, Mary Montgomery 32
Finals
McGill-Toolen 54, Blount 43

Area 3 at Baldwin County HS, Bay Minette
Fairhope 49, Foley 44
Friday
Daphne 61, Robertsdale 48
Baldwin County 63, Fairhope 60
Finals
Baldwin County 70, Daphne 64

Area 4 at Northview HS, Dothan
Enterprise 65, Dothan 63
Flnals
Northview 67, Enterprise 62

Area 5 at Central-Phenix City HS
Opelika 71, Smiths Station 48
Central-Phenix City 89, Auburn 61
Finals
Opelika 67, Central-Phenix City 66

Area 6 at Carver-Montgomery HS
Jeff Davis 93, Sidney Lanier 84
Carver-Montgomery 72, Lee-Montgomery 52
Finals
Carver-Montgomery 86, Jeff Davis 41

Area 7 at Thompson HS, Alabaster
Wetumpka 59, Prattville 46
Thompson 78, Stanhope Elmore 47
Finals
Thompson 63, Wetumpka 51

Area 8 at Pelham HS
Spain Park 57, Chelsea 37
Oak Mountain 42. Pelham 39
Finals
Spain Park 32, Oak Mountain 22

Area 9 at Clay-Chalkville HS
Clay-Chalkville 60, Pell City 29
Oxford 55, Gadsden City 38
Finals
Clay-Chalkville 58, Oxford 57

Area 10 at Lee-Huntsville HS
Lee-Huntsville 66, Huntsville 45
Grissom 43, Albertville 41
Finals
Lee-Huntsville 60, Grissom 54

Area 11 at Mountain Brook HS
Shades Valley 54, Vestavia Hills 49
Mountain Brook 60, Woodlawn 42
Finals
Mountain Brook 53, Shades Valley 40

Area 12 at Huffman HS, Birmingham
Huffman 61, Gardendale 52
Carver-Birmingham 58, Hewitt-Trussville 55
Finals
Huffman 74, Carver-Birmingham 73

Area 13 at Hillcrest-Tuscaloosa HS
Tuscaloosa County 60, Bessemer City 56
Hillcrest-Tuscaloosa 62, Northridge 37
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa 68, Tuscaloosa County 46

Area 14 at Hoover HS
Minor 52, Jackson-Olin 35
Hoover 64, Hueytown 52
Finals
Hoover 41, Minor 38

Area 15 at Sparkman HS, Harvest
Hazel Green 66, Buckhorn 45
Sparkman 67, Bob Jones 42
Finals
Sparkman 67, Hazel Green 61

Area 16 at Austin HS, Decatur
Austin 65, Decatur 45
James Clemens 58, Florence 53
Finals
Austin 40, James Clemens 39

H.S. Girls Basketball Playoff Scores

Class 1A
Area 1 at St. Luke’s HS, Mobile
J.U. Blacksher 63, Fruitdale 39
Thursday
McIntosh 72, Marengo 69
St. Luke’s 64, J.U. Blacksher 15
Finals
St. Luke's 51, McIntosh 50

Area 2 at Geneva Co. HS, Hartford
Pleasant Home 62, Kinston 20
Geneva Co. 57, Florala 26
Finals
Geneva County 64, Pleasant Home 47

Area 3 at Brantley HS
Georgiana 60, Red Level 37
Thursday
McKenzie 55, J.F. Shields 51
Brantley 57, Georgiana 33
Finals
Brantley 59, McKenzie 23

Area 4 at Sunshine HS, Newbern
John Essex 48, A.L. Johnson 43
Thursday
Akron 81, Linden 43
Sunshine 70, John Essex 15
Finals
Sunshine 69, Akron 67

Area 5 at Keith HS, Orrville
Billingsley 39, Ellwood Chr. 26
Friday
Autaugaville 57, Maplesville 48
Keith 62, Billingsley 32
Finals
Keith 64, Autaugaville 47

Area 6 at Notasulga HS
Verbena 39, Wadley 35
Thursday
Loachapoka 42, St. Jude 32
Notasulga 50, Verbena 32
Finals
Loachapoka 62, Notasulga 40

Area 7 at Winterboro HS
Ala. School/Deaf 61, Westminster-Oak Mtn 32
Thursday
Talladega Co.-Central 54, Fayetteville 24
Winterboro 71, Ala. School/Deaf 36
Finals
Winterboro 49, Talladega Co. Central 29

Area 8 at Berry HS
Hubbertville 70, South Lamar 39
Thursday
Holy Spirit 71, Pickens Co. 40
Berry 60, Hubbertville 23
Finals
Holy Spirit 58, Berry 42

Area 9 at Appalachian HS
Southeastern 46, Shades Mountain Chr. 45
Thursday
Parkway Christian 41, Jefferson Christian 37
Appalachian 59, Southeastern 27
Finals
Appalachian 48, Parkway Christian 45

Area 10 at Spring Garden HS
Gaylesville 47, Coosa Christian 37
Thursday
Spring Garden 72, Gaylesville 30
Cedar Bluff 79, Collinsville 69
Finals
Spring Garden 65, Cedar Bluff 39

Area 11 at Skyline HS
Whitesburg Christian 34, Paint Rock Valley 31
Thursday
Skyline 75, Whitesburg Christian 14
Woodville 61, Valley Head 43
Finals
Skyline 62, Woodville 48

Area 12 at Ragland HS
Faith Christian 54, Sacred Heart 30
Thursday
Ragland 69, Faith Christian 40
Jacksonville Christian 40, Donoho 29
Finals
Ragland 64, Jacksonville Christian 40

Area 13 at Lynn HS
Sumiton Christian 40, Parrish 33
Thursday
Marion County 50, Brilliant 40
Lynn 73, Sumiton Christian 24
Finals
Lynn 58, Marion County 13

Area 14 at Falkville HS
Meek 55, St. Bernard 35
Thursday
Decatur Heritage 67, Addison 45
Falkville 53, Meek 27
Finals
Falkville 45, Decatur Heritage 38

Area 15 at Tharptown HS
Vina 56, Phillips 35
Thursday
Tharptown 64, Vina 36
Belgreen 59, Hackleburg 53
Finals
Tharptown 67, Belgreen 36

Area 16 at R.A. Hubbard HS, Courtland
Waterloo 67, Athens Bible 38
Thursday
Shoals Christian 59, Covenant Christian 55
R.A. Hubbard 60, Waterloo 43
Finals
R. A. Hubbard 50, Shoals Christian 26

Class 2A
Area 1 at Flomaton HS
Leroy 46, Mobile Christian 44
Flomaton 39, Washington County 30
Finals
Flomaton 51, Leroy 44

Area 2 at Elba HS
Zion Chapel 39, Goshen 35
Elba 56, New Brockton 14
Finals
Elba 47, Zion Chapel 30

Area 3 at Providence Christian HS, Dothan
Houston Academy 51, Houston County 16
Providence Christian 69, Cottonwood 13
Finals
Providence Christian 66, Houston Academy 42.

Area 4 at Ariton HS
Samson 58, G.W. Long 28
Ariton 58. Wicksburg 14
Finals
Ariton 53, Samson 42

Area 5 at Southern Choctaw HS, Silas
Choctaw County 66, Millry 31
Southern Choctaw 48, Sweet Water 21
Finals
Southern Choctaw 50, Choctaw County 42

Area 6 at Highland Home HS
Calhoun 49, Luverne 43
Central-Hayneville 52, Highland Home 44
Finals
Central-Hayneville 41, Calhoun 39

Area 7 at R.C. Hatch HS, Uniontown
Aliceville 59, Francis Marion 43
R.C. Hatch 94, Hale County 19
Finals
Aliceville 44, R.C. Hatch 36

Area 8 at Prattville Christian Academy
Montgomery Academy 56, Reeltown 39
Prattville Christian 61, Isabella 29
Finals
Prattville Christian 58, Montgomery Academy 34

Area 9 at Lanett HS
Horseshoe Bend 36, LaFayette 33
Lanett 71, Randolph County 22
Finals
Lanett 58, Horseshoe Bend 9

Area 10 at Woodland HS
Pleasant Valley 56, Walter Wellborn 34
Thursday
Ranburne 50, Ohatchee 32
Woodland 76, Pleasant Valley 26
Finals
Woodland 76, Ranburne 36

Area 11 at Sand Rock HS
Sand Rock 59, Westbrook Christian 38
Gaston 43, West End 37
Finals
Sand Rock 43, Gaston 30

Area 12 at North Sand Mountain HS, Higdon
Ider 40, Asbury 37
Thursday
North Sand Mountain 79, Ider 38
Section 52, Fyffe 47
Finals
North Sand Mountain 54, Section 36

Area 13 at Altamont HS, Birmingham
Vincent 49, Victory Christian 21
Thursday
Altamont 32, Vincent 31
Fultondale 39, Holy Family 30
Finals
Altamont 43, Fultondale 35

Area 14 at Cold Springs HS, Bremen
Sulligent 59, Lamar County 41
Cold Springs 64, Oakman 17
Finals
Cold Springs 75, Sulligent 49

Area 15 at Lexington HS
Lexington 46, Sheffield 25
Tanner 54, Hatton 24
Finals
Tanner 40, Lexington 38 (OT)

Area 16 at Red Bay HS
Red Bay 81, Cherokee 16
Phil Campbell 39, Colbert Heights 31
Finals
Red Bay 42, Phil Campbell 19

Class 3A
Area 1 at Cottage Hill Christian HS, Mobile
Cottage Hill Christian 48, W.S. Neal 30
T.R. Miller 36, Bayside Academy 33
Finals
Cottage Hill Christian 48, T.R. Miller 23

Area 2 at Straughn HS
Friday
Opp 47, Southside-Selma 24
Straughn 67, Excel 9
Finals
Straughn 37, Opp 28

Area 3 at Daleville HS
Slocomb 30, Geneva 29
Daleville 48, Dale County 23
Finals
Daleville 43, Slocomb 29

Area 4 at Abbeville HS
Barbour County 36, Montgomery-Catholic 35
Abbeville 71, Pike County 18
Finals
Abbeville 62, Barbour County 37

Area 5 at Trinity Presbyterian HS, Montgomery
B.B. Comer 46, vs. Central Coosa 43
Trinity Presbyterian 88, Thorsby 19
Finals
Trinity Presbyterian 57, B.B. Comer 45

Area 6 at Greensboro HS
Greene County 49, Sipsey Valley 38
Greensboro 82, Gordo 26
Finals
Greensboro 62, Greene County 28

Area 7 at American Christian HS, Tuscaloosa
Holt 42, Fayette County 40
American Christian 45, Northside 19
Finals
American Christian 48, Holt 28

Area 8 at Midfield HS
Montevallo 41, Indian Springs 14
Thursday
Midfield 57, Montevallo 22
Leeds 43, Tarrant 31
Finals
Midfield 67, Leeds 38

Area 9 at Glencoe HS
Glencoe 35, Susan Moore 31
Ashville 54, Cleveland 26
Finals
Ashville 46, Glencoe 32

Area 10 at Piedmont HS
Piedmont 71, Weaver 24
White Plains 35, Saks 32
Finals
Piedmont 58, White Plains 37

Area 11 at Pisgah HS
Pisgah 83, Sylvania 34
Geraldine 68, Plainview 63
Finals
Pisgah 75, Geraldine 47.

Area 12 at Holly Pond HS
Brindlee Mountain 62, New Hope 30
Holly Pond 76, J.B. Pennington 24
Finals
Holly Pond 48, Brindlee Mountain 34.

Area 13 at Good Hope HS
Danville 51, Vinemont 38
Good Hope 54, Hanceville 34
Finals
Danville 44, Good Hope 42

Area 14 at Winfield HS
Winfield 68, Winston County 19
Cordova 49, Hamilton 47
Finals
Winfield 65, Cordova 51

Area 15 at Madison Academy
West Morgan 51, Westminster Christian 34
Madison Academy 60, Elkmont 29
Finals
Madison Academy 53, West Morgan 28

Area 16 at Mars Hill Bible HS
Clements 52, Colbert County 29
Thursday
Mars Hill Bible 57, Clements 33
Lauderdale County 69, Deshler 40
Finals
Lauderdale County 52, Mars Hill Bible 44

Class 4A
Area 1 at UMS-Wright, Mobile
UMS-Wright 68, Thomasville 12
Clarke County 48, Escambia County 22
Finals
UMS-Wright 69, Clarke County 53

Area 2 at Hillcrest-Evergreen HS
Monroe County 34, Andalusia 30
Wilcox Central 49, Hillcrest-Evergreen 48
Finals
Wilcox Central 48, Monroe County 30

Area 3 at Charles Henderson HS, Troy
Ashford 52, Headland 37
Charles Henderson 49, Bullock County 29
Finals
Charles Henderson 50, Ashford 35

Area 4 at Sidney Lanier HS, Montgomery
LAMP 46, B.T. Washington Magnet 35
Thursday
St. James 36, Alabama Christian 29
Brewbaker Tech 90, LAMP 32
Finals
Brewbaker Tech 47, St. James 31

Area 5 at Dadeville HS
Beulah 61, Clay County Central 43
Thursday
Handley 51, Beauregard 47
Dadeville 73, Beulah 43
Finals
Dadeville 44, Handley 38

Area 6 at Childersburg HS
Tallassee 39, Holtville 31
Thursday
Dallas County 39, Elmore County 31
Childersburg 59, Tallassee 24
Finals
Childersburg 41, Dallas County 24

Area 7 at Calera HS
Bibb County 36. Jemison 21
Calera 56, West Blocton 16
Finals
Calera 41, Bibb County 25

Area 8 at Carbon Hill HS
Carbon Hill 88, Oak Grove 21
Corner 71, Dora 64
Finals
Carbon Hill 46, Corner 30

Area 9 at Madison County HS Gurley
Randolph 44, DAR 22
Madison County 50, North Jackson 31
Finals
Madison County 35, Randolph 28

Area 10 at Anniston HS
Munford 55, Cleburne County 44
Anniston 64, Lincoln 21
Finals
Anniston 58, Munford 23

Area 11 at Cherokee County HS, Centre
Hokes Bluff 42, Jacksonville 39
Cherokee County 79, Alexandria 44
Finals
Cherokee County 30, Hokes Bluff 29

Area 12 at Douglas HS
Guntersville 50, Crossville 37
Douglas 48, Sardis 45
Finals
Douglas 49, Guntersville 38

Area 13 at Oneonta HS
Oneonta 69, St. Clair County 9
Locust Fork 48, Fairview 42
Finals
Oneonta 60, Locust Fork 32

Area 14 at J.O. Johnson HS, Huntsville
J.O. Johnson 63, Butler 33
Pope John Paul II 44, Ardmore 27
Finals
J.O. Johnson 35, Pope John Paul II Catholic 31

Area 15 at Brooks HS, Killen
Priceville 58, East Lawrence 47
Brooks 54, Haleyville 28
Finals
Brooks 55, Priceville 38

Area 16 at West Limestone HS
West Limestone 57, Wilson 42
Central-Florence 55, Rogers 53
Finals
West Limestone 48, Central-Florence 26

Class 5A
Area 1 at Faith Academy, Mobile
LeFlore 51, Vigor 39
Faith Academy 73, St. Paul’s 30
Finals
Faith Academy 49, LeFlore 36

Area 2 at B.C. Rain HS, Mobile
Williamson 57, Spanish Fort 38
B.C. Rain 75, Gulf Shores 43
Finals
B.C. Rain 53, Williamson 43

Area 3 at Jackson HS
Saraland 63, Citronelle 28
Jackson 57, Satsuma 20
Finals
Jackson 48, Saraland 35

Area 4 at Ozark Civic Center
Russell County 34, Eufaula 32
Carroll 50, Rehobeth 23
Finals
Carroll 48, Russell County 42

Area 5 at Valley HS
Benjamin Russell 53, B.T. Washington 44
Valley 63, Marbury 34
Finals
Valley 67, Benjamin Russell 41

Area 6 at Sumter Central HS, Livingston
Selma 34, Demopolis 30
Sumter Central 63, Greenville 28
Finals
Sumter Central 44, Selma 30

Area 7 at Central-Tuscaloosa HS
Paul Bryant 36, Brookwood 35
Central-Tuscaloosa 72, McAdory42
Finals
Central-Tuscaloosa 51, Paul Bryant 35

Area 8 at at Sylacauga HS
Shelby County 58, Talladega 57
Sylacauga 84, Chilton County 28
Finals
Sylacauga 61, Shelby County 34

Area 9 at Ramsay HS, Birmingham
Ramsay 52, John Carroll Catholic 19
Homewood 44, Briarwood Christian 21
Finals
Ramsay 39, Homewood 37

Area 10 at Boaz HS
Boaz 50, Etowah 45
Southside-Gadsden 46, Fort Payne 42
Finals
Southside-Gadsden 57, Boaz 52.

Area 11 at Center Point HS
Center Point 61, Moody 22
Pinson Valley 55, Springville 47
Finals
Center Point 58, Pinson Valley 30

Area 12 at Brewer HS, Somerville
Brewer 101, Scottsboro 54
Columbia 55, Arab 46
Finals
Brewer 69, Columbia 40

Area 13 at Wenonah HS, Birmingham
Wenonah 70, Parker 41
Fairfield 54, Pleasant Grove 41
Finals
Fairfield 52, Wenonah 50

Area 14 at Hayden HS
Mortimerr Jordan 54, Walker 48
Hayden 64, Curry 25
Finals
Hayden 64, Mortimer Jordan 26

Area 15 at Hartselle HS
Hartselle 51, West Point 39
Cullman 54, East Limestone 41
Finals
Cullman 25, Hartselle 24

Area 16 at Athens HS
Lawrence County 51, Muscle Shoals 26
Athens 57, Russellville 30
Finals
Lawrence County 49, Athens 43

Class 6A
Area 1 at Davidson HS, Mobile
Davidson 55, Theodore 29
Alma Bryant 38, Baker 30
Finals
Davidson 50, Alma Bryant 24

Area 2 at Blount HS, Prichard
Murphy 39, McGill-Toolen 31
Blount 75, Mary Montgomery 24
Finals
Blount 52, Murphy 46

Area 3 at Baldwin County HS, Bay Minette
Foley 37, Fairhope 31
Thursday
Robertsdale 38, Daphne 33
Baldwin County 63, Foley 41
Finals
Baldwin County 40, Robertsdale 33

Area 4 at Northview HS
Enterprise 37, Dothan 27
Finals
Enterprise 47, Northview 39

Area 5 at Opelika HS
Central-Phenix City 61, Auburn 56
Opelika 65, Smiths Station 36
Finals
Opelika 57, Central-Phenix City 39

Area 6 at Carver-Montgomery HS
Jeff Davis 50, Lee-Montgomery 41
Carver-Montgomery 80, Sidney Lanier 12
Finals
Carver-Montgomery 69, Jeff Davis 56

Area 7 at Prattville HS
Thompson 44, Wetumpka 39
Prattville 77, Stanhope Elmore 54
Finals
Prattville 49, Thompson 36

Area 8 at Spain Park HS
Spain Park 57, Chelsea 32
Oak Mountain 54, Pelham 19
Finals
Spain Park 61, Oak Mountain 44

Area 9 at Gadsden City HS
Gadsden City 73, Pell City 26
Oxford 40, Clay-Chalkville 39
Finals
Gadsden City 52, Oxford 23

Area 10 at Huntsville HS
Huntsville 63, Grissom 27
Lee-Huntsville 57, Albertville 51
Finals
Huntsville 73, Lee-Huntville 41

Area 11 at Shades Valley HS, Irondale
Shades Valley 75, Woodlawn 25
Mountain Brook 72, Vestavia Hills 38
Finals
Shades Valley 53, Mountain Brook 46

Area 12 at Gardendale HS
Hewitt-Trussville 34, Carver-Birmingham 29
Gardendale 54, Huffman 38
Finals
Gardendale 41, Hewitt-Trussville 13

Area 13 at Hillcrest-Tuscaloosa HS
Northridge 56, Tuscaloosa County 39
Hillcrest-Tuscaloosa 48, Bessemer City 22
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa 44, Northridge 38

Area 14 at Hoover HS
Minor 47, Hueytown 40
Hoover 67, Jackson-Olin 19
Finals
Hoover 66, Minor 19

Area 15 at Sparkman HS, Harvest
Sparkman 72, Hazel Green 38
Bob Jones 50, Buckhorn 34
Finals
Sparkman 43, Bob Jones 34

Area 16 at Austin HS, Decatur
James Clemens 44, Florence 37
Austin 61, Decatur 30
Finals
Austin 54, James Clemens 39


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 191023381 - wtvy.com/a?a=191023381
Gray Television, Inc.