Alabama Prep Basketball Poll - 12/13/2012

ASWA Basketball Rankings

BOYS

CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (0-0)
2. Lee-Huntsville (10-1)
3. Sparkman (9-0)
4. Hoover (9-0)
5. Mountain Brook (10-0)
6. Hazel Green (8-3)
7. Murphy (9-1)
8. Blount (9-2)
9. McGill-Toolen (11-2)
10. Austin (4-1)
Others nominated: Central-Phenix City (8-2), Davidson (7-2), Enterprise (6-1), Hillcrest-Tuscaloosa (6-3), Smiths Station (8-1), Thompson (11-1), Tuscaloosa Co. (8-1).

CLASS 5A
1. Wenonah (6-0)
2. Sumter Central (9-1)
3. Paul Bryant (8-1)
4. Jackson (7-0)
5. Central-Tuscaloosa (6-1)
6. Shelby Co. (8-2)
7. Spanish Fort (7-1)
8. Homewood (9-2)
9. Faith-Mobile (7-3)
10. Parker (6-0)
Others nominated: Arab (7-3), Columbia (8-4), Etowah (7-1), West Point (9-3).

CLASS 4A
1. Wilcox Central (8-1)
2. Dallas Co. (7-2)
3. Madison Co. (5-1)
4. Brewbaker Tech (5-2)
5. Monroe Co. (7-0)
6. Brooks (5-1)
7. Childersburg (5-4)
8. Douglas (10-2)
9. Hokes Bluff (7-2)
10. Clarke Co. (6-3)
Others nominated: Carbon Hill (5-2), Dadeville (5-2), Locust Fork (8-2).

CLASS 3A
1. Greensboro (4-1)
2. Southside-Selma (9-1)
3. Midfield (6-2)
4. Barbour Co. (5-3)
5. Geraldine (7-2)
6. Bayside Academy (8-2)
7. Madison Academy (4-1)
8. Holly Pond (9-2)
9. Mars Hill Bible (6-2)
10. Daleville (6-0)
Others nominated: Abbeville (6-4), Hanceville (7-3), Pisgah (5-1).

CLASS 2A
1. R.C. Hatch (6-2)
2. Tanner (1-0)
3. Washington Co. (1-0)
4. Prattville Christian (9-0)
5. Westbrook Christian (8-2)
6. Lanett (4-1)
7. Francis Marion (5-4)
8. North Sand Mountain (4-1)
9. Section (5-3)
10. Luverne (5-1)
Others nominated: Calhoun (6-3), Cold Springs (9-3), Houston Academy (6-3), Wicksburg (6-4).

CLASS 1A
1. Marion Co. (1-0)
2. Keith (7-4)
3. St. Jude (6-2)
4. Collinsville (5-1)
5. Pickens Co. (2-1)
6. Parrish (8-0)
7. Brantley (1-0)
8. Georgiana (8-1)
9. Decatur Heritage (7-3)
10. Belgreen (8-1)
Others nominated: Cedar Bluff (6-3), Phillips-Bear Creek (6-1), Skyline (6-3), Spring Garden (5-2).

AISA
1. East Memorial (8-0)
2. Evangel Christian (7-1)
3. Lee-Scott (8-1)
4. Glenwood (5-0)
5. Tuscaloosa Academy (8-1)
6. Kingwood (7-1)
7. Lyman Ward (8-0)
8. Escambia Academy (9-1)
9. Patrician (8-2)
10. Morgan Academy (6-1)
Others nominated: Ashford Academy (7-3), Fort Dale Academy (6-2).

GIRLS

CLASS 6A
1. Sparkman (9-0)
2. Shades Valley (8-1)
3. Hoover (4-4)
4. Bob Jones (9-0)
5. Murphy (7-0)
6. Blount (10-1)
7. Mountain Brook (9-1)
8. Buckhorn (7-2)
9. Carver-Montgomery (5-0)
10. Austin (6-3)
Others nominated: Davidson (6-4), Gadsden City (6-2), Huntsville (8-1), Lee-Montgomery (7-1),Northview (4-1).

CLASS 5A
1. Brewer (11-0)
2. Center Point (9-2)
3. Faith Academy (8-2)
4. Wenonah (7-2)
5. Valley (7-0)
6. Fairfield (8-2)
7. Central-Tuscaloosa (9-0)
8. Lawrence County (8-2)
9. Sylacauga (6-1)
10. B.C. Rain (5-0)
Others nominated: Carroll (11-1), Cullman (3-3), Demopolis (4-1), East Limestone (9-2),Hartselle (3-2),Hayden (8-0).

CLASS 4A
1. Oneonta (9-2)
2. UMS-Wright (9-1)
3. Jacksonville (7-0)
4. Anniston (10-0)
5. Randolph (9-1)
6. Clarke County (8-0)
7. St. James (9-1)
8. Douglas (10-2)
9. Cherokee County (9-2)
10. Locust Fork (9-2)
Others nominated: Alabama Christian (7-3),Calera (4-2),Dadeville (5-2),Hokes Bluff (8-1),Madison County (6-1).

CLASS 3A
1. Lauderdale County (6-1)
2. Mars Hill Bible (7-1)
3. Pisgah (7-1)
4. Midfield (6-4)
5. Deshler (5-1)
6. Madison Academy (4-3)
7. Holly Pond (10-2)
8. Glencoe (6-3)
9. Ashville (9-1)
10. Piedmont (6-3)
Others nominated: Abbeville (8-2), Danville (10-3),Straughn (8-1), Winfield (4-2).

CLASS 2A
1. Woodland (4-0)
2. North Sand Mountain (5-0)
3. Prattville Christian (9-0)
4. Lexington (9-2)
5. Cold Springs (10-3)
6. Tanner (0-1)
7. Red Bay (6-0)
8. R.C. Hatch (4-2)
9. Providence Christian (6-3)
10. Fyffe (7-2)
Others nominated: Ariton (9-1), Flomaton (7-2), Montgomery Academy (2-2), Sand Rock (6-3).

CLASS 1A
1. McIntosh (1-0)
2. R.A. Hubbard (1-0)
3. Covenant Christian (12-1)
4. Brantley (3-2)
5. St. Luke's (10-1)
6. Ragland (8-2)
7. Spring Garden (6-4)
8. Winterboro (8-0)
9. Geneva County (6-2)
10. Keith (9-2)
Others nominated: Berry (6-0), Cedar Bluff (6-4), Collinsville (7-2), Falkville (9-1), Lynn (6-0),Holy Spirit (6-1),Skyline (8-1),Woodville (7-3).

AISA
1. Lee-Scott (9-2)
2. Lakeside (8-2)
3. Glenwood (6-1)
4. Evangel Christian (7-1)
5. Marengo Academy (9-0)
6. Sparta Academy (4-1)
7. Pike Liberal Arts (7-6)
8. Fort Dale Academy (5-3)
9. Abbeville Christian (8-2)
10. Autauga Academy (9-0)
Others nominated: Ashford Academy (5-4),Eastwood (7-4),Coosa Valley (7-1).


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 183394621 - wtvy.com/a?a=183394621
Gray Television, Inc.