WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

Alabama H.S. Girls Basketball Regional Pairings

(All Regionals are Feb. 19-23 unless otherwise denoted.)

SOUTH REGIONAL (Dothan Civic Center)
CLASS 1A

McIntosh (11-7) vs. Brantley (21-6), Wednesday, Feb. 20, 3 p.m.
Saint Luke's (27-1) vs. Geneva County (24-3), Wednesday, Feb. 20, 6 p.m.

CLASS 2A

Elba (18-8) vs. Ariton (24-1), Tuesday, Feb. 19, 3 p.m.

Flomaton (24-2) vs. Providence Christian (25-3), Tuesday, Feb. 19, 6 p.m.

CLASS 3A

Straughn (30-2) vs. Abbeville (20-6), Thursday, Feb. 21, 3 p.m.

Opp (20-4) vs. Daleville (15-11), Thursday, Feb. 21, 6 p.m.

CLASS 4A

Clarke County (25-4) vs. Brewbaker Tech (22-1), Thursday, Feb. 21, 9 a.m.
UMS-Wright (27-3) vs. Saint James (24-5), Thursday, Feb. 21, noon

CLASS 5A
B .C. Rain (22-4) vs. Carroll-Ozark, Tuesday, Feb. 19, 9 a.m.
Faith Academy (26-4) vs. Russell County, Tuesday, Feb. 19, noon

CLASS 6A

Blount (26-4) vs. Robertsdale (15-13), Wednesday, Feb. 20, 9 a.m.

Murphy (24-5) vs. Baldwin County (15-9), Wednesday, Feb. 20, noon

CENTRAL REGIONAL (Alabama St. Univ., Montgomery)
CLASS 1A
Holy Spirit (24-6) vs. Loachapoka (22-3), Monday, Feb. 18, 3 p.m.
Keith (28-3) vs. Winterboro (29-3), Monday, Feb. 18, 6 p.m.

CLASS 2A

Aliceville (21-6) vs. Prattville Christian (31-0), Tuesday, Feb. 19, 3 p.m.
R.C. Hatch (16-7) vs. Montgomery Academy (17-11), Tuesday, Feb. 19, 6 p.m.

CLASS 3A

Midfield (19-10) vs. Greene County (9-14), Thursday, Feb. 21, 9 a.m.
Trinity Presbyterian (18-8) vs. Greensboro (21-7), Thursday, Feb. 21, noon

CLASS 4A

Childersburg (20-8) vs. Carbon Hill (26-6), Wednesday, Feb. 20, 3 p.m.
Dadeville (18-9) vs. Calera (20-8), Wednesday, Feb. 20, 6 p.m.

CLASS 5A

Sylacauga (27-3) vs. Central-Tuscaloosa (24-5), Tuesday, Feb. 19, 9 a.m.

Valley (27-2) vs. Sumter Central (21-7), Tuesday, Feb. 19, noon

CLASS 6A

Carver-Montgomery (24-2) vs. Spain Park (23-8), Wednesday, Feb. 20, 9 a.m
Jeff Davis (22-8) vs. Prattville (20-9), Wednesday, Feb. 20, noon

NORTHEAST REGIONAL (Jacksonville State Univ.)
CLASS 1A

Spring Garden (18-12) vs. Ragland (23-7), Monday, Feb. 18, 3 p.m.

Cedar Bluff (15-15) vs. Skyline (21-8), Monday, Feb. 18, 6 p.m.

CLASS 2A
Woodland (30-2) vs. North Sand Mountain (29-3), Monday, Feb. 18, 9 a.m.
Lanett (17-10) vs. Sand Rock (21-8), Monday, Feb. 18, noon

CLASS 3A

Piedmont (26-6) vs. Holly Pond (26-5), Thursday, Feb. 21, 9 a.m.
Ashville (27-3) vs. Pisgah (21-7), Thursday, Feb. 21, noon

CLASS 4A

Randolph vs. Cherokee County (24-6), Tuesday, Feb. 19, 3 p.m.
Madison County (22-6) vs. Anniston (28-4), Tuesday, Feb. 19, 6 p.m.

CLASS 5A

Center Point (23-9) vs. Brewer (30-1), Tuesday, Feb. 19, 9 a.m.
Ramsay (22-7) vs. Columbia (16-17), Tuesday, Feb. 19, noon

CLASS 6A

Huntsville (28-6) vs. Mountain Brook (22-5), Wednesday, Feb. 20, 9 a.m.
Gadsden City (22-8) vs. Shades Valley (30-1), Wednesday, Feb. 20, noon

NORTHWEST REGIONAL (Wallace St. C.C. – Hanceville)
CLASS 1A

Falkville (20-4) vs. R.A. Hubbard (18-5), Wednesday, Feb. 20, 3 p.m.
Lynn (29-1) vs. Shoals Christian (14-14), Wednesday, Feb. 20, 6 p.m.

CLASS 2A
Cold Springs (20-9) vs. Red Bay (27-3), Tuesday, Feb. 19, 3 p.m.

Sulligent (20-10) vs. Tanner (13-16), Tuesday, Feb. 19, 6 p.m.

CLASS 3A
Winfield (24-6) vs. Lauderdale County (29-5), Thursday, Feb. 21, 3 p.m.
Danville (25-8) vs. Madison Academy (25-8), Thursday, Feb. 21, 6 p.m.

CLASS 4A

J.O. Johnson (16-12) vs. West Limestone (23-9), Thursday, Feb. 21, 9 a.m.
Oneonta (28-4) vs. Brooks (17-13), Thursday, Feb. 21, noon

CLASS 5A

Wenonah (26-6) vs. Lawrence County (26-6), Tuesday, Feb. 19, 9 a.m.

Fairfield (21-8) vs. Athens (15-13), Tuesday, Feb. 19, noon

CLASS 6A

Hoover (24-4) vs. Austin (23-7), Wednesday, Feb. 20, 9 a.m.
Hillcrest-Tuscaloosa (22-10) vs. Sparkman (32-0), Wednesday, Feb. 20, noon


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 191598981