WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

ASWA All-State Softball Team Announced

2013 ASWA SOFTBALL ALL-STATE

Super All-State
Hillary Carpenter, Hatton
Kameron Carter, Sardis
Kasey Cooper, Dothan
Tori Davis, Cherokee County
Whitney Gillespie, Pelham
Emily Glover, Scottsboro
Cara Goodwin, Good Hope
Peyton Grantham, Daphne
Caitlin Kirkland, Hayden
Holly Ward, Haleyville

CLASS 6A
P – Devin Brown, Theodore, Jr.
P – Kasey Cooper, Dothan, Sr.
P – Whitney Gillespie, Pelham, Sr.
P – Rebecca Hein, Vestavia Hills, Sr.
C – Courtney Shea, Mountain Brook, Jr.
1B – Sam Cummings, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.
2B – Jordan Bullock, Sparkman, Jr.
SS – Peyton Grantham, Daphne, Sr.
3B – Caroline Hardy, Vestavia Hills, So.
OF – Rebecca Blitz, Mountain Brook, Jr.
OF – Jana Korak, Sparkman, Sr.
OF – Emily Woodruff, Albertville, Jr.
UTL – Tyler Harrison, Baker, Sr.
UTL – Meg Willis, Sparkman, Sr.
DH – Kaitlyn Bannister, Albertville, Sr.
DH – Caroline Seitz, Oak Mountain, Sr.

Pitcher of the Year: Kasey Cooper, Dothan
Hitter of the Year: Peyton Grantham, Daphne
Player of the Year: Kasey Cooper, Dothan
Coach of the Year: Bruce Hamilton, Austin

Honorable mention
Pitcher: Allie Kelley, Central-Phenix City, So.; Caitlyn Hayden, Buckhorn, Sr.; Allison Freeman, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Grey Adams, Fairhope, Sr.; Haley Crumpton, Thompson, So.

Catcher: Aly Smith, Smiths Station, Fr.; Denise Anderson, Dothan, Sr.

First base: Ellison Barrett, Florence, Fr.; Toni Anderson, Dothan, Jr.

Second base: Mary Catherine Nichols, Hoover, So.; Shelby Brown, Hueytown, Jr.

Shortstop: Bevia Robinson, Sparkman, Jr.

Third base: Sydney Booker , Bob Jones, Jr.; Kristian Foster, Pelham, Jr.

Outfield: Mallory Malone, Austin, Sr.; Desiree Morrow, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Mary Hannah Smith, Baker, Fr.; Hannah Brown, Fairhope, So.

Utility: Cydney Sizemore, Dothan, 8th; Sami Story, Northridge, Jr.; Chelsey Deloney, Gardendale, Sr.

Designated hitter: Jessie Rice, Sparkman, Sr.

CLASS 5A
P – Emily Glover, Scottsboro, Sr.
P – Claire Graves, Southside-Gadsden, So.
P – Caitlin Kirkland, Hayden, Sr.
P – Allison Pickett, Saraland, So.
C – Taylor Wascavage, Hartselle, So.
1B – Haley Willis, Muscle Shoals, Jr.
2B – Kelly Campbell, Scottsboro, So.
SS – Kaleigh Todd, McAdory, Jr.
3B – Katie Parr, Hayden, Jr.
OF – Lexus Burrows, Valley, Fr.
OF – Victoria Draper, Lawrence County, Sr.
OF – Shelby Maze, Mortimer Jordan, Jr.
UTL – Morgan Reed, Briarwood, Jr.
UTL – Tyler Winkler, Faith Academy, Jr.
DH – Dayla Gulledge, Rehobeth, So.
DH – Whitney Jordan, Athens, Sr.

Pitcher of the Year: Caitlin Kirkland, Hayden
Hitter of the Year: Victoria Draper, Lawrence County
Player of the Year: Emily Glover, Scottsboro
Coach of the Year: John Simmons, Hayden

Honorable mention
Pitcher: Jada Hayes, Hartselle, So.; Ashlee Swindle, Curry, Fr.

Catcher: Kaitlyn Caldwell, Scottsboro, Jr.; Mallory Smith, Rehobeth, Sr.

First base: Kayla Faulk, Hartselle, Sr.; Mackensie Williams, St. Paul's, Sr.

Second base: Tori McDaniel, Lawrence County, Sr.; Rachel Walz, Briarwood, Fr.

Shortstop: Whitney Woodard, Lawrence County, Sr.

Third base: Baylee Holt, Hartselle, Sr.; Kaitlyn Paschal, Shelby County, Jr.

Outfield: Megan Spurlock, Eufaula, Sr.; Savannah Thomas , Southside-Gadsden, Sr.; Brooke Slaten, Scottsboro, Sr.

Utility: Brianna Buie, Shelby County, Sr.

Designated hitter: Taylor Bahos, St. Paul's, Jr.; Tanner Earley, Springville, Sr.

CLASS 4A
P – Tori Davis, Cherokee County, Sr.
P – Sally Jordan, Clarke County, Fr.
P – Caitlin Perry, Alabama Christian, So.
P – Holly Ward, Haleyville, Jr.
C – Madison Millsaps, Cherokee County, Jr.
1B – Savanna Whitt, Ardmore, So.
2B – Jordan Entrekin, Corner, Sr.
SS – Kameron Carter, Sardis, Sr.
3B – Callie Pendley, Haleyville, Sr.
OF – Bailey Nelson, Central-Florence, Jr
OF – Christian Rhodes, Locust Fork, Sr.
OF – Jaycie Walker, Headland, Fr.
UTL – Tanner Brown, Oak Grove, Jr.
UTL – Haven Campbell, Madison County, Jr.
DH – Becca Hartley, Charles Henderson, Sr.
DH – Amy Persinger, Dallas County, Jr.

Pitcher of the Year: Tori Davis, Cherokee County
Hitter of the Year: Kameron Carter, Sardis
Player of the Year: Tori Davis, Cherokee County
Coach of the Year: Laura Ledgewood, Central-Florence

Honorable mention
Pitcher: Raina Lanier, Beauregard, Jr.; Mandi Woodruff, Bibb County, Sr.; Bethany Chamblee, Sardis, Sr.; Madison McCormack, Corner, Sr.

Catcher: Kendall Cox, Holtville, Sr.

First base: Olivia Hudson, Charles Henderson, Sr.; Erin Benson, Oak Grove, Jr.

Second base: Maggie Mills, Alabama Christian, Sr.

Shortstop: Darbie Rosser, Cherokee County, Sr.

Third base: Kiara Akles, Cleburne County, 8th; Abby Faulkner, Alabama Christian, Jr.

Outfield: Perri Gilbert, Haleyville, Jr.; Allison Moore, Ashford, Sr.; Kylee Carter, Beauregard, So.

Utility: Jennifer Schroeder, Wilson, Sr.; Kelsey Ard, West Blocton, Sr.

Designated hitter: Hannah Sparks, Thomasville, Jr.

CLASS 3A
P – Cara Goodwin, Good Hope, Sr.
P – Madi Moore, Winfield, So.
P – Megan Smith, Pisgah, Jr.
P – Taylor West, Saks, Sr.
C – Jamie McGuire, Glencoe, Sr.
1B – Anna Gayle Norris, Gordo, Sr.
2B – Lauren Walker, Montgomery Catholic, Sr.
SS – Chandler Dare, American Christian, Sr.
3B – Lillie McCrary, Pisgah, So.
OF – Reagan Malone, Northside, Fr.
OF – Quincey Nance, Pisgah, Sr.
OF – Claire Wilder, Trinity, Jr.
UTL – Haley Barnette, Northside, Fr.
UTL – Faith Sims, Cordova, So.
DH – Micaela Beck, Winfield, Jr.
DH – Abbie Ellison, Leeds, Sr.

Pitcher of the Year: Taylor West, Saks
Hitter of the Year: Jamie McGuire, Glencoe
Player of the Year: Cara Goodwin, Good Hope
Coach of the Year: Wayne Harris, Good Hope

Honorable mention
Pitcher: Jordan Sims, Glencoe, Sr.; Sydney O'Connor, Montgomery Catholic, Jr.

Catcher: Hope Houser, Pisgah, Sr.; Syndey Sanders, West Morgan, Fr.; Karley Watts, Northside, Sr.

First base: Paige Taylor, Straughn, So.; Alannah Henke, Good Hope, Jr.; Sam Riley, Winfield, Jr.

Second base: Meagan Osment, American Christian, Sr.

Shortstop: Kirstin Wood, Montgomery Catholic, Jr.

Third base: Kayla Tillman, Good Hope, Sr.; Kat Darnell, Deshler, Sr.; Laiken Free, Opp, Jr.

Outfield: Annie Willis , Westminster Christian, 8th; Rachel Skelton, American Christian, Sr.; Emma Atkinson, Winfield, Jr.; Octavia Thompson, Opp, Sr.

Utility: Augie Pena, Geneva, Sr.

Designated hitter: Macayla Kelley, Slocomb, Sr.

CLASS 2A
P – Courtney Blevins, Ider, So.
P – Hillary Carpenter, Hatton, Sr.
P – Brittney Howle, Mobile Christian, Sr.
P – Ginny Woodham, Wicksburg, Sr.
C – Carey Grace Peebles, Hatton, Sr.
1B – Shelby Vinson, Goshen, Sr.
2B – Megan McCullough, Sand Rock, Sr.
SS – Morgan Cleveland, West End, Jr.
3B – Danya Snead, Hatton, Sr.
OF – Victoria Crumpton, Hatton, Sr.
OF – Nicole Hoots, Prattville Christian, So.
OF – Breanna LaRue, Fyffe, Sr.
UTL – Bailee Dempsey, Houston Academy, 8th
UTL – Joise Page, Washington County, 8th
DH – Madison Smith, Sand Rock, Jr.
DH – Emily Snyder , Ariton, Jr.

Pitcher of the Year, Hillary Carpenter, Hatton
Hitter of the Year, Carey Grace Peebles, Hatton
Player of the Year, Hillary Carpenter, Hatton
Coach of the Year, Brian Callaway, Mobile Christian

Honorable mention
Pitcher: Brittney Minor, Leroy, Fr.; Rilee White, Cold Springs , Fr.; Hannah Hassell, Lamar County, Jr.; McKenna Morgan, Sand Rock, Fr.

Catcher: Biranda Greathouse, Wicksburg, Sr.; Gabrielle Callaway, Mobile Christian, Fr.

First base: Maegan Stanfield, Prattville Christian, Jr.

Second base: Taylor Willis, Reeltown, Sr.

Shortstop: Abbey Fleenor, Hale County, Sr.; Taylor Rogers, Sand Rock, Sr.; Marissa Davis, Cherokee, Sr.; Sara Beth Brown, Houston Academy, Sr.

Third base: Elizabeth Thompson, Leroy, Sr.

Outfield: Reaghan Turner, Mobile Christian, So.; Nicole McInerney, Ariton, Sr.

Utility: Morgan Burbage, Prattville Christian, Jr.

Designated hitter: Jessica Turman, Lamar County, Sr.

CLASS 1A
P – Peyton Barthel, Decatur Heritage, Jr.
P – Alyssa Caver, Kinston, Jr.
P – Grayson Culverson, Parrish, Sr.
P – Lily Ritzel, Florala, Fr.
C – Reagan Tittle, Lynn, Jr.
1B – Kendall Beth Sides, Sumiton Christian, 8th
2B – Madison Weeks, Kinston, Jr.
SS – Heather Smart, Spring Garden, Sr.
3B – Jenna Ergle, Sumiton Christian, 8th
OF – Lauren Hammett, Gaylesville, Fr.
OF – Savannah Jones, Parrish, Sr.
OF – Hannah Olinger, Decatur Heritage, Sr.
UTL – Shelby Palmer, Tharptown, So.
UTL – Chandler Sparkman, Decatur Heritage, 8th
DH – Christy Cox, Collinsville, Sr.
DH – Katie McGinnis, Cedar Bluff, Jr.

Pitcher of the Year: Grayson Culverson, Parrish
Hitter of the Year: Christy Cox, Collinsville
Player of the Year: Peyton Barthel, Decatur Heritage
Coach of the Year: Chris Harris, Parrish

Honorable mention
Pitcher: Hannah Herren, Berry, So.

Catcher: Emily Mock, Kinston, Sr.

First base: Karlie Milligan, Berry, Fr.; Kaityln Vandiver, Tharptown, Fr.

Second base: Jessica Smart, Spring Garden, Fr.

Shortstop: Makenze Morgan, Parrish, Jr.

Third base: Arielle Jones, Collinsville, 8th

Outfield: Terra Gwin, Berry, Sr.; Madison Sides, Spring Garden, Fr.; Anna Elmore, Kinston, Fr.

Utility: Katlyn Sides, Sumiton Christian, Jr.

Designated hitter: Emma Herren, Berry, Sr.

AISA
P – Kiley Dunagan, Clarke Prep, Sr.
P – Andrea Edmonds, Marengo Academy, So.
P – Allison Galle, Ashford Academy, Jr.
P – Chelsea Jones, Lakeside, Jr.
C – Cailah Niles, Glenwood, Jr.
1B – Paige Hill, Lowndes, Jr.
2B – Chandler Stenz, Marengo Academy, Jr.
SS –Jesi Garrett, Macon-East, Fr.
3B – Mallory McCurdy, Lowndes, Jr.
OF – Abby Smith, Macon-East, Jr.
OF – Taylor Barley, Marengo Academy, Sr.
OF – Chassiti Kimbrell, Tuscaloosa Academy, Sr.
UTL–Kaylyn Ingram, Kingwood Christian, Sr.
UTL – Devin Kennedy, Macon-East, So.
DH – Kelsey Hartley, Edgewood Academy, Sr.
DH – Kendall Veach, Morgan Academy, So.

Pitcher of the Year: Kiley Dunagan, Clarke Prep
Hitter of the Year: Kaylyn Ingram, Kingwood Christian
Player of the Year: Paige Hill, Lowndes
Coach of the Year: Danny Stenz, Marengo Academy

Honorable mention
Pitcher: Brittany Ledbetter, Tuscaloosa Academy, So.; Macey Tucker, Glenwood, Jr.

Catcher: Jessica Gallardo, Lowndes, So.; Ressa Holifield, Marengo Academy, Sr.

First base: McKenna Gillespie, Springwood, 8th

Second base: Caity Jo Lee, Edgewood Academy, 8th

Shortstop: Katie Tucker, Marengo Academy, Sr.; Kendall Jonseoff, Kingwood Christian, Sr.; Kasey Grant, Lakeside, So.

Third base: Blair Holsembeck, Kingwood Christian, Sr.;

Outfield: Abby Ray, Lowndes, 8th; Olivia Watts, Morgan Academy, Sr.

Utility: Jesse Dunn, Bessemer Academy, Sr.; Lake Lolley, Clarke Prep, Jr.

Designated Hitter: Laken Harvey, Jackson Academy, Sr.; Mari-Beth Baker, Macon-East, So.; Elizabeth Perdue, Glenwood, So.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 210816041 - wtvy.com/a?a=210816041