WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

2007 Baseball - 2nd Round Pairings, Scores

(Several best-of-three series were decided in Friday's doubleheaders. The third game of the other series are scheduled Saturday. Game times are listed for each series. All times are CDT.)

Class 1A


Maplesville 7-4, Pleasant Home 3-5 (Sat., 2 p.m.)
Providence Christian at Sweet Water, 5 & 7:30 (Sat., 1 p.m.)
Brantley 14-10, Fayetteville 4-0 (Brantley wins series, 2-0)
Millry 11-6, J.U. Blacksher 5-3 (Millry wins series, 2-0)
Decatur Heritage 17-4, Cedar Bluff 10-6 (Sat., 10 a.m.)
Hackleburg at Shoals Christian (5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Athens Bible 4-12, Gaston 1-4 (Athens Bible wins series, 2-0)
Covenant Christian 3-3, Sulligent 2-0 (Covenant wins series, 2-0)

Class 2A


G.W. Long at Thorsby, 1 & 3 p.m. (Sat., 12 noon)
Leroy 13-10, Houston County 3-3 (Leroy wins series, 2-0)
Hale County 7-3, Geneva County 6-4 (Sat., 11 a.m.)
Houston Academy 6-8, Bayside Academy 3-6 (Houston Acad. wins series, 2-0)
West Morgan 8-9, Fyffe 5-4 (West Morgan wins series, 2-0)
Ranburne 9-11, Pleasant Valley 1-1 (Ranburne wins series, 2-0)
Hatton 7-2, Westbrook Christian 5-13 (Sat., 4 p.m.)
Mars Hill 6-4, Addison 5-6 (Sat., 7 p.m.)

Class 3A


Gordo 13-0, Headland 1-6 (Sat., 1 p.m.)
Washington County 9-9, Montgomery Academy 2-5 (WC wins series, 2-0)
Geneva 14-3, Calera 4-2 (Geneva wins series, 2-0)
Clarke County 5-6, LAMP 2-1 (Clarke County wins series, 2-0)
Plainview at Lauderdale County, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Sheffield 3-2, Sumiton Christian 1-5 (Sat., 12 noon)
Danville 13-5, Holly Pond 10-4 (Danville wins series, 2-0)
Hokes Bluff 20-2, Colbert Heights 0-1 (Hokes Bluff wins series, 2-0)

Class 4A


Trinity 10-4, Dadeville 4-3 (Trinity wins series, 2-0)
Jackson 5-10, St. James 0-6 (Jackson wins series, 2-0)
Childersburg 3-10, Alabama Christian 1-0 (Childersburg wins series, 2--0)
Northside 8-6, Andalusia 0-7 (Sat., 2 p.m.)
Oneonta 14-8, Madison County 4-5 (Oneonta wins series, 2-0)
Jacksonville 10-0, Dora 1-10 (Sat., 2 p.m.)
Lawrence County 1-4, Boaz 0-7 (Sat., 3 p.m.)
Haleyville 8-2, Corner 0-3 (Sat., 1 p.m.)

Class 5A


Bibb County 2-10, Tallassee 1-0 (Bibb County wins series, 2-0)
Spanish Fort 12-4, Briarwood 2-1 (Spanish Fort wins series, 2-0)
Sylacauga 3-9, Charles Henderson 2-5 (Sylacauga wins series, 2-0)
Gulf Shores at St. Paul’s, 4 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Cullman 10-0, Southside-Gadsden 0-10 (Sat., 5 p.m.)
Pleasant Grove 15-9, Mortimer Jordan 5-14 (Sat., 1 p.m.)
Etowah 5-7, Hartselle 4-6 (Etowah wins series, 2-0)
Gardendale 5-0, Russellville 2-12 (Sat., 1 p.m.)

Class 6A


Prattville 4-5, Wetumpka 3-0 (Prattville wins series, 2-0)
Satsuma 10-0, Auburn 4-8 (Sat., 2 p.m.)
Russell County 4-5, Daphne 0-1 (Russell County wins series, 2-0)
Opelika 8-13, Baldwin County 3-10 (Opelika wins series, 2-0)
Pinson Valley 5-10, Clay-Chalkville 2-4 (Pinson Valley wins series, 2-0)
Hillcrest-Tuscaloosa 12-7, Mountain Brook 6-1 (Hillcrest wins series, 2-0)
Shades Valley 4-0, Grissom 3-3 (Sat., 11 a.m.)
Paul Bryant 5-0, Pelham 2-12 (Sat., 1 p.m.)


WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 7238801 - wtvy.com/a?a=7238801