WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

2007 Baseball - 2nd Round Pairings

By: AHSAA
By: AHSAA

(These best-of-three series will play a doubleheader on Friday and a single game, if necessary, on Saturday. Game times are listed for each series. All times are CDT.)

Class 1A


Maplesville at Pleasant Home, 2 & 4 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Providence Christian at Sweet Water, 5 & 7:30 (Sat., 1 p.m.)
Fayetteville at Brantley, 2:30 & 4:30 p.m. (Sat., 11 a.m.)
J.U. Blacksher at Millry, 3:30 & 6 p.m. (Sat. 3 p.m.)
Cedar Bluff at Decatur Heritage, 1 & 3 p.m. (Sat., 10 a.m.)
Hackleburg at Shoals Christian (5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Athens Bible at Gaston, 1 & 3 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Covenant Christian at Sulligent, 4 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)

Class 2A


G.W. Long at Thorsby, 1 & 3 p.m. (Sat., 12 noon)
Houston County at Leroy, 4 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Geneva County at Hale County, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 11 a.m.)
Houston Academy at Bayside Academy, 4 & 6 p.m. (Sat., 12 noon)

Fyffe at West Morgan, 4 & 6 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Pleasant Valley at Ranburne, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Hatton at Westbrook Christian, 5 & 7 p.m. (Sat., 4 p.m.)
Addison at Mars Hill, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 7 p.m.)

Class 3A


Gordo at Headland, 2 & 4 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Montgomery Academy at Washington County, 2:30 & 4:30 p.m. (Sat., 11:30 a.m.)
Calera at Geneva, 3:30 & 5:30 p.m. (Sat., 11 a.m.)
LAMP at Clarke County, 4 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Plainview at Lauderdale County, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Sumiton Christian at Sheffield, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Danville at Holly Pond, 3 & 5 p.m. (Sat., 3 p.m.)
Hokes Bluff at Colbert Heights, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 3 p.m.)

Class 4A


Dadeville at Trinity, 1 & 4 p.m. (Sat., 1 p.m.)
St. James at Jackson, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Childersburg at Alabama Christian, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Andalusia at Northside, 4 & 6 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Madison County at Oneonta, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 4:30 p.m.)
Jacksonville at Dora, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Lawrence County at Boaz, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 3 p.m.)
Corner at Haleyville, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m.)

Class 5A


Tallassee at Bibb County, 5 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Spanish Fort at Briarwood, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 12 noon)
Charles Henderson at Sylacauga, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 4 p.m.)
Gulf Shores at St. Paul’s, 4 & 6:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Southside-Gadsden at Cullman, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 5 p.m.)
Mortimer Jordan at Pleasant Grove, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Etowah at Hartselle, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Gardendale at Russellville, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m.)

Class 6A


Wetumpka at Prattville, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 12 noon)
Satsuma at Auburn, 5:30 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)
Russell County at Daphne, 5 & 7 p.m. (Sat., 12 noon)
Opelika at Baldwin County, 5 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Clay-Chalkville at Pinson Valley, 5 & 7 p.m. (Sat., 7 p.m.)
Mountain Brook at Hillcrest-Tuscaloosa, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)
Grissom at Shades Valley, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 11 a.m.)
Pelham at Paul Bryant, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 1 p.m.)


WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 7208241 - wtvy.com/a?a=7208241