High School Baseball Playoff Pairings

By: AHSAA News Release
By: AHSAA News Release

2009 Baseball First Round Playoff Pairings

(These best-of-three series will play a doubleheader on Friday, April 17, and a single game, if necessary, on Saturday, April 18. Game times are listed for each series. All times are CDT. Games are listed in bracket order.)

Class 1A
Georgiana at J.U. Blacksher, Friday, 11 a.m. and 1 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Fruitdale at Pleasant Home, Friday, 1 and 3 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Ariton at Geneva County, Hartford Recreation Park, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Kinston at Brantley, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Maplesville at Sweet Water, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Billingsley at Holy Spirit, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Fayetteville at Wadley, Friday, 12 noon and 2 p.m.; Sat. 12 noon if need

Loachapoka vs, Talladega County Central at Talladega College, Friday, 2 and 4 p.m.; Sat. 11 a.m. if needed

Berry at Appalachian, Friday, 1 and 3 p.m.; Sat., 12 noon, if needed

Parkway Christian at South Lamar, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Cedar Bluff at Ragland, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Coosa Christian at Gaston, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 2 p.m., if needed

Woodville at Hackleburg, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Meek at Athens Bible, Friday, 1:15 and 3:45 p.m.; Sat., 1:15 p.m. if needed

Shoals Christian at Phillips, Friday, 1:30 p.m. and 4 p.m.; Sat., 12 noon, if needed

Vina at Waterloo, Friday, 3 and 5:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Class 2A

Elba at Excel, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Flomaton at Cottonwood, Friday, 1 and 3:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Washington County at G.W. Long, Friday, 4 and 6 p.m., Sat., 12 noon if needed

Houston Academy at Leroy, Friday, 1 and 3:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

St. Jude at Zion Chapel, Friday, 1:30 and 4 p.m.; Sat., 1:30 p.m. if needed

Reeltown at Isabella, Friday, 1:30 and 4 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Horseshoe Bend at American Christian, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 2 p.m., if needed

Hale County at Lineville, Friday, 1 and 3 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Woodland at Shades Mountain, Friday, 1 p.m. and 3 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Thorsby at Ranburne, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Sand Rock at Sulligent, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Oakman at Westbrook Christian, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 3 p.m. if needed

Mars Hill Bible at Cleveland, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Falkville at Hatton, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Westminster at Ider, Friday, 2 and 4 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Fyffe at Lexington, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Class 3A

Wicksburg at Bayside Academy, Friday, 3 and 5 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Cottage Hill at Slocomb, Friday, 3 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Dale County at Luverne, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Straughn at Headland, Friday, 3 and 5 p.m.; Sat., 3 p.m. if needed

LAMP has first-round bye

Trinity at Gordo, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Sumiton Christian at Dadeville, McKelvey Park, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

B.B. Comer at Northside, Friday, 4 and 6:30 p.m., Sat., 1:30 p.m. if needed

Piedmont at Leeds, Friday, 2 and 4:30 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Walter Wellborn at Glencoe, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Good Hope at Hamilton, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Danville at Vinemont, Friday, 1 and 3 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

New Hope at Sardis, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Susan Moore at Sylvania, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Sheffield at Madison Academy, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Elkmont at Colbert County, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Class 4A

St. James at UMS-Wright, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Jackson at Brewbaker Tech, Friday, Ray Thornington Complex, 5 and 7 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Southside-Selma at Clarke County, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Thomasville at Dallas County, Friday, 1 and 4 p.m.; Sat., 11 a.m. if needed

Handley at Alabama Christian, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Holtville at Childersburg, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Oak Grove at Bibb County, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Calera at Corner, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

St. Clair County at Cleburne County, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Saks at Oneonta, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Hokes Bluff at Haleyville, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat. 1 p.m. if needed

Fayette County at Alexandria, 4:30 and 7 p.m.; Sat. 12 noon if needed

Guntersville at Priceville, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 12 noon

Fairview at Plainview, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 2:30 p.m. if needed

Deshler at Lawrence County, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Ardmore at Central-Florence, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Class 5A

Gulf Shores at St. Paul’s, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Faith Academy at Spanish Fort, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 12 noon, if needed

Greenville at Charles Henderson, 5 and 7 p.m.; Sat. 1 p.m. if needed

Rehobeth at Monroe County, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Tallassee at Demopolis, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Chilton County at Beauregard, Friday, 2 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Chelsea at Moody, Friday, 2:15 and 4 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Sylacauga at Briarwood Christian, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Wenonah at McAdory, Friday, 5 and 7:30 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Brookwood at Parker, Ensley Field, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Walker at Pleasant Grove, 4:30 and 7 p.m.; Sat. 2 p.m. if needed

Mortimer Jordan at Cullman, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 3 p.m., if needed

Madison County at Southside-Gadsden, Friday, 3 and 5 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed

Boaz at Fort Payne, 5 and 7 p.m.; Sat. 1 p.m. if needed

Lee-Huntsville at Hartselle, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Muscle Shoals at East Limestone, 5 and 7 p.m.; Sat. 12 noon if needed

Class 6A

Murphy at Theodore, Friday, 4 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m., if needed

Baker at Mary Montgomery, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon, if needed

Baldwin County at Fairhope, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Foley at Daphne, Friday, 1 and 3:30 p.m.; Sat., 12 noon, if needed

Lee-Montgomery at Enterprise, Friday, Donaldson Park, 4 and 6 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Dothan at Prattville, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Benjamin Russell at Russell County, Seale, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat. 12 noon, if needed

Smiths Station at Auburn, Friday, 5 and 7 p.m.; Sat., 12 noon if needed

Oak Mountain at Hillcrest-Tuscaloosa, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 1:30 p.m. if needed

Tuscaloosa County at Hoover, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Gardendale at Hueytown, Friday, 4:30 p.m. and 7 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Minor at Vestavia Hills, Friday, 4:30 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Clay-Chalkville at Oxford, Friday, 4 and 6:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Hewitt-Trussville at Pinson Valley, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat. 1 p.m., if needed

Huntsville at Austin, Friday, 5:30 and 7:30 p.m.; Sat., 1 p.m. if needed

Sparkman at Grissom, Friday, 4:30 and 7 p.m.; Sat., 2 p.m. if needed


WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 42989312 - wtvy.com/a?a=42989312
Gray Television, Inc.