2014 ASWA All-State Softball Team Selections Announced

2014 ASWA Softball All-State Team
Class 6A
P - Sam Mayhall, Sparkman, Sr.
P - Devin Brown, Theodore, Sr.
P - Haley Crumpton, Thompson, Jr.
P - Danielle Clark, Enterprise, Jr.
C - Lexie Mathis, Baker, Jr.
1B - Mary Kathryn Bonamy, Spain Park, Jr.
2B - Jordan Bullock, Sparkman, Sr.
3B - Sydney Booker, Bob Jones, Sr.
SS - Bevia Robinson, Sparkman, Sr.
OF - Haleigh Lowe, Prattville, Sr.
OF - Rebecca Blitz, Mountain Brook, Sr.
OF - Emily Woodruff, Albertville, Sr.
DH - Lacey Sumerlin, Baker, Jr.
DH - Morgan Wall, Huntsville, Jr.
UTL - Deborah Elmore, Baker, Sr.
UTL - Karley Sanders, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

Pitcher of the Year:Haley Crumpton, Thompson
Hitter of the Year:Mary Kathryn Bonamy, Spain Park
Player of the Year:Jordan Bullock, Sparkman
Coach of the Year: Brenda Box, Mary G. Montgomery

Honorable mention
Pitcher: Lauren Lett, Wetumpka, Jr.; Katelyn Wilson, Mary G. Montgomery, Jr.; Allison Freeman, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.;
Catcher: Taylor Hurford, Sparkman, Sr.; Hannah Shollenberger, Florence, So.
First base: Sam Cummings, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.
Second base: Merideth Mackin, Daphne, Sr.; Jessica Mentzer, Enterprise, Sr.
Third base: Haley Adrian, Auburn, Sr.; Hali Thomas, Robertsdale, So.
Shortstop: KK Crocker, Hillcrest-Tuscaloosa, So.
Outfield: Mary Hannah Smith, Baker, So.; Bree Fornis, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Desiree Morrow, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Destinee Brewer, Wetumpka, Jr.; Natalie Wire, Huntsville, Jr.
Designated hitter: Kynadi Tipler, Hoover, So.
Utility: Caitlyn Sapp, Pelham, Sr.; Julie Dailey, Huntsville, Sr.

Class 5A
P - Avery Cooper, Saraland, Jr.
P - Jada Hayes, Hartselle, Jr.
P - Haley Grace Fulmer, Moody, Sr.
P - Ryan Simpson, Valley, Jr.
C - Taylor Wascavage, Hartselle, Jr.
1B - Haley Willis, Muscle Shoals, Sr.
2B - Rachel Walz, Briarwood Christian, So
3B - Brianna Caldwell, Athens, Sr.
SS - Kaleigh Todd, McAdory, Sr.
OF - Hayden Henderson, Springville, Sr.
OF - Shelby Maze, Mortimer Jordan, Sr.
OF - Claire Jenkins, Cullman, So.
DH - Taylor Bahos, St. Paul's, Sr.
DH - Kaitlin Paschall, Shelby County, Sr.
UTL - Morgan Reed, Briarwood Christian, Sr.
UTL - Hope Cain, Hartselle, So.

Pitcher of the Year:Jada Hayes, Hartselle
Hitter of the Year:Kaleigh Todd, McAdory
Player of the Year: Jada Hayes, Hartselle
Coach of the Year: Christy Ferguson, Hartselle

Honorable mention
Pitcher: Abbey Swaney, Springville, 7th
Catcher: Alexis Marchozzi, Rehobeth, So.; Abbey Latham, Demopolis, Fr.
First base: Rian Brown, Springville, So.
Second base: Cookie Kelley, Benjamin Russell, Sr.
Third base: Tiffany York, Faith Academy, Fr.
Shortstop: Tyler Winkler, Faith Academy, Sr.
Outfield: Hannah Lee, Marbury, Jr.
Designated hitter: Chelsey Abernathy, Athens, Sr.
Utility: Lexus Burrows, Valley, So.

Class 4A
P - Caitlin Perry, Alabama Christian, Jr.
P - Holly Ward, Haleyville, Sr.
P - Sally Jordan, Clarke County, So
P - Chelsea Fomby, Elmore County, Sr.
C - Hannah Sparks, Thomasville, Sr.
1B - Haley Britt, Elmore County, Sr.
2B - Brooke Nettles, Elmore County, Sr.
3B - Kendra Gibbons, Central-Clay County, Jr.
SS - Tanner Brown, Oak Grove, Sr.
OF - Jaycie Walker, Headland, So.
OF - Peyton Kegley, Alabama Christian, Sr.
OF - Amy Persinger, Dallas County, Sr.
DH - Elissa Brown, Elmore County, So.
DH - Bailey Nelson, Central-Florence, Sr.
UTL - Haven Campbell, Madison County, Sr.
UTL - Shanda Pugh, Clarke County, So.

Pitcher of the Year:Caitlin Perry, Alabama Christian
Hitter of the Year: Amy Persinger, Dallas County
Player of the Year:Holly Ward, Haleyville
Coach of the Year: Brian Hess, Alexandria

Honorable mention
Pitcher: Lauren O'Dell, Alexandria, So.; Bailie Barnes, Beauregard, Fr.; Catherine Robinson, DAR, So.
Catcher: Crislyn Graham, West Blocton, So.; Kaitlyn Rhodes, Alexandria, Sr.
First base: Sydney Gothart, Madison County, Jr.
Second base: Payton Golden, Sardis, Sr.
Third base: Sydney Daugherty, Beauregard, So.; Kelsi Huggins, UMS-Wright, So.
Shortstop: Kierra Grice, Munford, Jr.
Outfield: Macy West, Haleyville, Sr.; Krista Crouse, Alabama Christian, Sr.; Baylee Gibbs, Oneonta, Jr
Designated hitter: Madison Millsaps, Cherokee Co., Sr.
Utility: Raina Lanier, Beauregard, Sr.

Class 3A
P - Madi Moore, Winfield, Jr.
P - Faith Sims, Cordova, Jr.
P - Montana Holcombe, Holly Pond, Sr.
P - Megan Smith, Pisgah, Sr.
C - Lillie McCrary, Pisgah, Sr.
1B - Sam Riley, Winfield, Sr.
2B - Micaela Beck, Winfield, Sr.
3B - Mackenzie Roberts, Deshler, Sr.
SS - Kate Gaddy, American Christian, Jr.
OF - Claire Wilder, Trinity, Sr.
OF - Reagan Malone, Northside, So.
OF - Hannahstaysia Weaver, Pisgah, So.
DH - Lexie Coleman, Winfield, Jr.
DH - Torre Roberts, Piedmont, So.
UTL - Hannah Draper, West Morgan, Sr.
UTL - Anna Grace Owens, Colbert County, Jr.

Pitcher of the Year:Madi Moore, Winfield
Hitter of the Year:Micaela Beck, Winfield
Player of the Year: Madi Moore, Winfield
Coach of the Year: Zach Nix, Winfield

Honorable mention
Pitcher: Sydney O'Connor, Montgomery Catholic, Sr.; Anna Snider, White Plains, Jr.; Annie Willis, Westminster Chr., Fr.; Mallory Spurlock, Mars Hill, Sr.
Catcher: Katelyn Kinsaul, Straughn, Jr.; Megan Quimby, Gordo, Sr.
First base: Paige Taylor, Straughn, Jr.; Magan Ball, Leeds, Sr.
Second base: Indya Foster, Susan Moore, Sr.
Third base: Laiken Free, Opp, Sr.; Cailin Truhett, American Chr., Sr.
Shortstop: Amy Woodham, Slocomb, Fr.; Kirstin Wood, Montgomery Catholic, Sr.
Outfield: Bailie Andrews, Good Hope, Sr.; Kelley Pierce, Opp, Sr.; Emma Atkinson, Winfield, Sr.
Designated hitter: Alannah Henke, Good Hope, Sr.
Utility: Haley Thorpe, Holt, Fr.

Class 2A
P - Savanna Holmes, Hale County, 8th
P - Hannah Hassell, Lamar County, Sr.
P - Claire Boston, Hatton, Jr.
P - Shelby Sorrells, Zion Chapel, Sr.
C - Emily Snyder, Ariton, Sr.
1B - Maegan Stanfield, Prattville Christian, Sr.
2B - Destiney Butts, West End, So.
3B - Madison Smith, Sand Rock, Sr.
SS - Courtney Blevins, Ider, Jr.
OF - Josie Page, Washington County, Fr
OF - McKenzie Hughes, Ider, So.
OF - Lizzy Galloway, Goshen, Jr.
DH - Brooklyn Minor, Leroy, So.
DH - Jami Hunter, Hatton, Sr.
UTL - Jessie Butler, Lexington, Jr.
UTL - Morgan Cleveland, West End, Sr.

Pitcher of the Year:Savanna Holmes, Hale County
Hitter of the Year:Courtney Blevins, Ider
Player of the Year: Savanna Holmes, Hale County
Coach of the Year: Lori Wyatt, Hale County

Honorable mention
Pitcher: K-Rae Blasingame, Horseshoe Bend, Fr.; Bailee Dempsey, Houston Academy, Fr.
Catcher: Madison McCullough, Sand Rock, So.
First base: Courtney Oliver, West End, Sr.; Macie Pigg, Lexington, Jr.; Harley Godwin, Fyffe, Fr.
Second base: Alex Ketcham, Zion Chapel, Sr.
Third base: Haley Hughes, Goshen, Jr.
Shortstop: Morgan Burbage, Prattville Christian, Sr.; Loghan Cripple, G.W. Long, So.
Outfield: Kayla Marshall, Sweet Water, Fr.; Brylie St. Clair, Sand Rock, 7th; Jordan Childers, G.W. Long, Fr.
Designated hitter: Victoria Adams, Elba, Sr.; Sagen Thomas, Fyffe, Fr.
Utility: Brittney Minor, Leroy, So.

Class 1A
P - Jenna Ergle, Sumiton Christian, Fr.
P - Tiffany Self, Lynn, Sr.
P - Alex Wilcox, Brantley, Fr.
P - Katlyn Childress, Billingsley, Fr.
C - Kendell Hamm, Sumiton Christian, Jr.
1B - Jamie Roberts, Collinsville, Jr.
2B - Katlyn Sides, Sumiton Christian, Sr.
3B - Holly Murray, Lynn, So.
SS - Reagan Tittle, Lynn, Sr.
OF - Alexis Casteel, Falkville, Sr.
OF - Karlie Milligan, Berry, So.
OF - Callie Weeks, Kinston, Jr.
DH - Aryelle Jones, Collinsville, Fr.
DH - Kailey Echols, Ragland, Sr.
UTL - Peyton Barthel, Decatur Heritage, Sr.
UTL - Kendall Beth Sides , Sumiton Christian, Fr.

Pitcher of the Year:Alex Wilcox, Brantley
Hitter of the Year:Jenna Ergle, Sumiton Christian
Player of the Year: Jenna Ergle, Sumiton Christian
Coach of the Year: Cindy Hawthorne, Brantley

Honorable mention
Pitcher: Lily Ritzel, Florala, So.; Madison Sides, Spring Garden, So.
Catcher: Madison Motley, Billingsley, 8th
First base: Brooklyn Beck, Lynn, Sr.; Sydnee Bryan, Brantley, Jr.; Lyndsey Moore, Falkville, Sr.
Second base: Morgan George, Tharptown, So.; Abby Tindol, Billingsley, 8th; Jessica Smart, Spring Garden, So.
Third base: Jessica Hermeling, Brantley, Jr.
Shortstop: Peyton Hill, Brantley, Sr.; Taylor Jones, Berry, So.
Outfield: Mary Patton, Collinsville, Fr.; Allyson Bragwell, Belgreen, So.
Designated hitter: Emma Easley, Lynn, Sr.
Utility: Shelby Palmer, Tharptown, Jr.; Lauren Hammett, Gaylesville, So.

AISA
P - Kelsey Hartley, Edgewood, Sr.
P -Bailey Singleton, Macon-East, Jr.
P - Mandy Jordan, Wilcox Academy, Sr.
P -Macey Tucker, Glenwood, Sr.
C - Cailah Niles, Glenwood, Sr.
1B - Chesley Jones, Lakeside, Sr.
2B - Chandler Stenz, Marengo Academy, Sr.
3B - Bailey Rushing, Pike Liberal, 8th
SS - Kacey Noland, Pickens Academy, Fr.
OF - Sydney Watson, Bessemer Academy, So.
OF - Devin Kennedy, Macon-East, Jr.
OF - Natalie Overstreet, Clarke Prep, Sr.
DH - Abby Ray, Lowndes, Fr.
DH - Jesi Garrett, Macon-East, So.
UTL - Paige Hill, Lowndes, Sr.
UTL - Elizabeth Perdue, Glenwood, Jr.

Pitcher of the Year:Kelsey Hartley, Edgewood
Hitter of the Year:Kacy Noland, Pickens Academy
Player of the Year: Kelsey Hartley, Edgewood
Coach of the Year: Joe Nettles, Wilcox

Honorable mention
Pitcher: Allison Galle, Ashford Academy, Sr.; Megan Brooks, Clarke Prep, So.; Andrea Edmonds, Marengo Academy, Jr.
Catcher: Jessica Gallardo, Lowndes, Jr.; Kayla Benton, Pike Liberal, Jr.
First base: Conner Etheridge, Marengo Academy, Sr.
Second base: Kelsey Lewis, Patrician, Fr.
Third base: Frankie Ammons, Lakeside, So.
Shortstop: Kasey Grant, Lakeside, Jr.; Skylar Tyson, Patrician, Jr.
Outfield: Hannahlee Harris, Edgewood, Sr.; Haviland Harden, Glenwood, Jr.
Designated hitter: Brooke Smyly, Marengo Academy, Sr.
Utility: Kassidy Tyson, Patrician, Fr.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 262171481 - wtvy.com/a?a=262171481
Gray Television, Inc.