WTVY  | Dothan, AL  | News, Weather, Sports

Hoover Tops ASWA Super 25 Football Poll

(First-place votes, class and final records in parentheses)
1. Hoover (23) (6A; 15-0) 644 6A champion
2. Spanish Fort (2) (5A; 15-0) 612 5A champion
3. Auburn (6A, 13-2) 521 6A runner-up
4. Madison Acad. (1) (3A, 15-0) 515 3A champion
5. Oneonta (4A, 14-1) 478 4A champion
6. Muscle Shoals (5A, 13-2) 454 5A runner-up
7. Tanner (2A, 13-1) 404 2A champion
8. Vestavia Hills (6A, 11-3) 401 6A semifinalist
9. Pickens Co. (1A, 15-0) 399 1A champion
10. Charles Henderson (4A, 14-1) 360 4A runner-up
11. McGill-Toolen (6A, 12-2) 350 6A semifinalist
12. Leeds (3A, 12-3) 265 3A runner-up
13. Southside-Gadsden (5A, 13-1) 246 5A semifinalist
14. Florence (6A, 9-4) 244 6A quarterfinalist
15. Washington Co. (2A, 13-2) 230 2A runner-up
16. Maplesville (1A, 14-1) 220 1A runner-up
17. UMS-Wright (4A, 11-3) 214 4A semifinalist
18. Saraland (5A, 12-2) 162 5A semifinalist
19. Bob Jones (6A, 11-2) 159 6A quarterfinalist
20. Edgewood Acad.(AISA, 14-0) 152 AISA AA champion
21. Clay-Chalkville (6A, 10-2) 139 6A second round
22. Jackson (5A, 12-1) 131 5A quarterfinalist
23. Saks (3A, 13-1) 115 3A semifinalist
24. Monroe Acad. (AISA, 13-0) 106 AISA AAA champion
25. St. Paul’s (5A, 10-3) 92 5A quarterfinalist

Also receiving votes: Smiths Station (6A, 10-3) 86, Carver-Montgomery (6A, 10-3) 84, Marengo Acad. (AISA, 13-0) 80, Munford (4A, 12-2) 76, Straughn (3A, 10-3) 47, Fyffe (2A, 12-2) 42, Oxford (6A, 9-3) 36, Sweet Water (2A, 10-4) 32, Piedmont (3A, 11-2) 31, Shades Valley (6A, 10-2) 31, Brantley (1A, 11-3) 29, Benjamin Russell (5A, 10-2) 26, McAdory (5A, 10-3) 25, T.R. Miller (3A, 12-1) 25, Dadeville (4A, 11-2) 24, Blount (6A, 9-2) 18, Lanett (2A, 11-1) 16, Calera (4A, 10-2) 15, Opelika (6A, 7-4) 15, Cullman (5A, 8-4) 13, Bessemer Acad. (AISA, 12-2) 10, Luverne (2A, 11-2) 10, Clarke Prep (AISA, 8-5) 9, Homewood (5A, 9-3) 8, Restoration Acad. (AISA, 12-2) 8, Bessemer City (6A, 10-2), 6, Hubbertville (1A, 11-3) 6, Briarwood Chr. (5A, 9-3) 4, Central-Clay Co. (4A, 10-3) 4, J.O. Johnson (4A, 11-2)4, Bibb Co. (4A, 10-2) 3, Linden (1A, 9-4) 3, 3, Walker (5A, 8-2) 3, Colbert Co. (3A, 11-2) 2, Dale Co. (3A, 11-1) 2, Fayette Co. (3A, 10-2) 2, Addison (1A, 9-2) 1, Bayside Acad. (3A, 8-5) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Brandon Miller, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Jonathon Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Newton Peters, Florala News; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Lew Gilliland, Fort Payne Times-Journal; Dennis Victory, Freelance (Birmingham); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; Nick Johnston, Gadsden Times; Davis Potter, Hamilton Journal Record; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Jason Galloway, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Andrew Carroll, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 235418521 - wtvy.com/a?a=235418521