Alabama Prep Poll - 9/5/2012

BIRMINGHAM, Ala. (AP) -- Oneonta is a unanimous Class 4A No. 1 in the Alabama Sports Writers Association high school football poll, a week after being ranked at the top for the first time since 2005.

The Redskins beat Class 5A preseason No. 3 Pinson Valley 21-16 to capture all the first-place votes of the state's prep writers. They lost to Jackson in last season's championship game.

Hoover's 35-10 win over South Panola (Miss.) solidified the Bucs' unanimous No. 1 ranking in Class 6A.

Most AHSAA schools open region play this week. The games include Class 6A No. 2 Clay-Chalkville at No. 5 Oxford, Class 3A No. 3 Lauderdale County at No 7 Madison Academy, and AISA No. 10 Lee-Scott at No. 7 Bessemer Academy.

ASWA high school football poll
Class 6A
1. Hoover (30) (1-0) 360
2. Clay-Chalkville (1-0) 266
3. Auburn (1-0) 225
4. McGill-Toolen (1-0) 205
5. Oxford (1-0) 152
6. Carver-Mongomery (1-0) 148
7. Vestavia Hills (1-0) 110
8. Northridge (1-0) 79
9. Daphne (0-1) 43
10. Austin (1-0) 37

Others receiving votes: Gadsden City (1-0) 26, Fairhope (1-0) 12, Spain Park (0-1) 12, Hueytown (1-0) 9, Mountain Brook (1-0) 7, Huffman (1-0) 6, Northview (1-0) 4, Davidson (1-0) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (0-1) 2, Thompson (1-0) 2, Central-Phenix City (1-0) 1, Huntsville (1-0) 1.
Class 5A
1. Hartselle (26) (1-0) 341
2. Muscle Shoals (1) (1-0) 257
3. Jackson (2) (1-0) 244
4. Eufaula (1-0) 170
5. Spanish Fort (1) (1-0) 129
6. Pinson Valley (0-1) 105
7. St. Paul’s (0-1) 94
8. Homewood (0-1) 80
9. Cullman (1-0) 87
10. Fort Payne (1-0) 67

Others receiving votes: Demopolis (1-0) 35, Russellville (1-0) 26, Etowah (1-0) 22, Vigor (0-1) 20, McAdory (1-0) 10, Briarwood Chr. (0-1) 8, Benjamin Russell (1-0) 6, Talladega (1-0) 4, Pleasant Grove (1-0) 3, Boaz (1-0) 1, Valley (0-1) 1.
Class 4A
1. Oneonta (30) (1-0) 360
2. Dadeville (1-0) 249
3. Thomasville (1-0) 223
4. Central-Clay County (1-0) 193
5. Beauregard (1-0) 186
6. UMS-Wright (0-1) 109
7. Anniston (1-0) 107
8. Handley (0-1) 87
9. North Jackson (0-1) 58
10. Andalusia (1-0) 34

Others receiving votes: Brooks (1-0) 20, Fairview (1-0) 16, Bibb Co. (0-1) 15, Madison Co. (1-0) 15, Charles Henderson (1-0) 11, J.O. Johnson (1-0) 9, Tallassee (1-0) 8, Calera (1-0) 4, St. James (1-0) 3, Dora (1-0) 1, Elmore Co. (1-0) 1, Munford (1-0) 1.
Class 3A
1. Leeds (28) (1-0) 353
2. Piedmont (2) (1-0) 262
3. Lauderdale County (1-0) 195
4. T.R. Miller (1-0) 186
5. Deshler (0-1) 168
6. Hamilton (1-0) 130
7. Madison Academy (0-1) 120
8. Bayside Academy (0-1) 74
9. Gordo (1-0) 61
10. Abbeville (0-1) 50

Others receiving votes: Opp (1-0) 39, Midfield (0-1) 21, Greensboro (1-0) 15, Excel (1-0) 12, Pike Co. (1-0) 9, Sylvania (1-0) 5, Weaver (1-0) 5, Vinemont (1-0) 3, Brindlee Mountain (0-1) 1, W.S. Neal (1-0) 1.
Class 2A
1. Fultondale (22) (1-0) 333
2. Tanner (7) (1-0) 285
3. Washington County (1) (1-0) 235
4. Elba (0-1) 178
5. Fyffe (1-0) 176
6. Sweet Water (0-1) 137
7. Vincent (1-0) 127
8. G.W. Long (1-0) 101
9. Reeltown (0-1) 64
10. North Sand Mountain (1-0) 32

Others receiving votes: Sheffield (0-1) 16, Walter Wellborn (1-0) 13, Ider (1-0) 6, Horseshoe Bend (1-0) 2, LaFayette (1-0) 2, Southern Choctaw (1-0) 2, Sand Rock (1-0) 1.
Class 1A
1. Marion County (27) (1-0) 351
2. Linden (3) (1-0) 277
3. Maplesville (1-0) 226
4. Ragland (0-0) 192
5. Brantley (1-0) 182
6. Pickens County (1-0) 166
7. R.A. Hubbard (1-0) 107
8. Cedar Bluff (1-0) 102
9. Lynn (1-0) 59
10. Collinsville (1-0) 23

Others receiving votes: Berry (0-1) 12, Parrish (1-0) 8, Florala (1-0) 3, Addison (0-1) 1, Spring Garden (1-0) 1.
AISA
1. Edgewood Academy (29) (3-0) 357
2. Glenwood Academy (2-0) 259
3. Autauga Academy (2-0) 215
4. Jackson Academy (2-0) 181
5. Fort Dale Academy (2-0) 163
6. Monroe Academy (1) (2-0) 140
7. Bessemer Academy (1-2) 107
8. Tuscaloosa Academy (2-0) 75
9. Restoration (3-0) 63
10. Lee-Scott (1-1) 53

Others receiving votes: Clarke Prep (2-0) 26, Morgan Acad. (2-0) 20, Pickens Acad. (2-0) 18, Sumter Acad. (1-1) 12, Pike Liberal (0-2) 11, Macon-East (2-0) 9, Marengo Acad. (2-0) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry, Chairman, Alabama Media Group; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Johnathan Deal, Athens Messenger; Erich Hilkert, Atmore Advance; Bran Strickland, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Jonathon Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Newton Peters, Florala News; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Lew Gilliland, Fort Payne Times-Journal; Dennis Victory, Freelance (Birmingham); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; Kim Craft, Gadsden Times; Davis Potter, Hamilton Record; Mike Easterling, Huntsville Times; Josh Bean, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Jason Galloway, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Andrew Carroll, Tuscaloosa News; Griffin Pritchard, Wetumpka Herald. Not Voting: Jason Bowen, Daily Sentinel; Lavonte Young, Talladega Daily Home.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WTVY-TV 285 N Foster Street Dothan, AL 36303 334-792-3195
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 168689566 - wtvy.com/a?a=168689566
Gray Television, Inc.